Beslenme

Unutulan Tehlike: Tuz Kullanımının Zararları

Unutulan Tehlike: Tuz Kullanımının Zararları

Evde veya restaurantta yediğimiz birçok yemeğin içine tuz ekliyoruz. Fazla tuz kullanımının zararları bulunuyor. Unutmayalım ki, kullanılan her şeyin fazlası zarar. Tuzu da gereğinden fazla kullanırsanız kalp hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa yol açıyor.

Yazımızın başında her şeyin fazlası zarar demiştik. Tuzu az kullanırsanız düşük tansiyon, sersemlik, bayılma gibi hastalıklar oluşur. Fazla tuz kullanırsanız kalp hastalığı, şişmanlık, yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı gibi hastalıklar meydana gelir.

Uzmanlar uyarıyor. Fazla tuz tüketmeyin. Uzmanlar günlük olarak kullanılacak tuz miktarı 5 gramı aşmamasını söylüyorlar.

Susuzluğa Neden Olur

Tuzun içinde sodyum bulunur. Sodyum vücuttaki su seviyesini dengelemekle hükümlüdür. Fazla tuz kullanımı vücuttaki organların doğru çalışmaması için suya ihtiyaç duyar. Gereğinden fazla tuz kullanımı susuzluğa neden olur.

İdrar Yollarında Rahatsızlık

Sodyum seviyesi artar. Tuz dışarı atılmadığı için vücutta değişiklikler olur. Daha sık idrara çıkılarak tuz atılmaya çalışır. Böbrekler susuz kalır. İlerleyen dönemlerde böbrek rahatsızlıkları meydana gelir.

Zihin Karışıklığı

Yüksek tansiyona bağlı olarak beyindeki atar damarlarda zararlar meydana gelebilir. Bu duruma bağlı olarak hafıza sorunu, zihin karışıklığı ve konsantre bozukluğu yaşarsınız. Düşüncelerinizi söylemede zorluk çekebilirsiniz.

Kaslarda Ani Kramplar Oluşur

Tuzun içinde sodyum bulunduğunu söylemiştik. Aşırı tuz kullanımına bağlı olarak vücuda ciddi oranda sodyum girer. Vücudun çeşitli yerlerinde eller, parmaklar, ayaklar gibi birçok yerde ani kasılma veya kramplar oluşur.

Baş Ağrısı

Fazla tuz kullanımına bağlı olarak vücuttaki kan basıncı artar. Kısa veya uzun süreli baş ağrıları çekebilirsiniz.

Kemik Ağrısı Ve Diş Sağlığı Sorunları

Fazla tuz kullanımından sonra vücutta kalsiyum eksikliği görülür. Kemik ağrısı, kemik erimesi, kemik zayıflaması, dişlerde sorunlar oluşabilir.

Bir Cevap Yazın