Hastalıklar

Ülseratif Kolit : Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif Kolit : Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık herkes için birinci planda gelen önemli bir konudur. Vücudun her yerinin sağlam olması, hastalıklardan uzak ve keyifli bir hayata sahip olunması ciddi anlamda önem taşır. Bu nedenle de pek çok kişi için bir takım kontroller, tedaviler ya da önlem niteliğindeki uygulamalar daha sağlıklı bir vücut yapısı için gerekli ve kritiktir. Son yıllarda farklı rahatsızlıkların da kendini iyiden iyiye hissettirdiği dünyamızda, özellikle de “ülseratif kolit” hastalığı oldukça yaygın şekilde görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle de söz konusu hastalığı tanımlamak, nasıl oluştuğunu ve nerelere zarar verdiğini belirtmek, en önemlisi de bu hastalıktan nasıl kurtulmak gerektiği ya da tedavi yöntemleri gibi unsurları aydınlatmak oldukça önemlidir.

Ülseratif Kolit Nedir?

Gün geçtikçe çok daha sık bir şekilde karşılaşılan ve adını iyiden iyiye duyuran bu rahatsızlık, bir tür sindirim sistemi hastalığıdır. Çünkü rahatsızlık kendini gösterdiği zaman sindirim sistemini bütünü ile etkiler. Enflamasyonlu bir rahatsızlık türü olan ve bazen de şiddetleri artan bu hastalık kronik olarak ortaya çıkar. Şiddetlenen zamanlarda dikkat edilmesi gereken söz konusu rahatsızlık çeşitli detaylarıyla da dikkat çeker.

Daha çok kolon bölgesinde kendini gösteren ülseratif kolit hastalığı, her ne kadar yalnızca kolon bölgesinde kendini gösterse de etki olarak tüm sindirim sistemine müdahildir. Yani rahatsızlık doğrudan doğruya bütün sindirim sistemini etkilemekte, sadece kolon bölgesinde kalmamaktadır. Bu tür durumlarda ağrıların ortaya çıktığı görülürken, söz konusu ağrılar ile beraber yanmaların da ortaya çıkması ile kişinin hayat kalitesi bütünü ile negatif yönde etkilenir. Sürekli olarak yanma ve ağrı hisseden kişiler oldukça kötü zamanlar geçirebilirler. İşte tam olarak da bundan dolayı söz konusu sindirim sistemi rahatsızlığı ile ilgili bir an önce doktora gidilmeli, tanı ve teşhis sonrasında uzman doktor tarafından kontrollü olarak tedavi süreci başlatılmalıdır. Ardından ise doğru uygulama ve takipler ile hastalığın etkileri azaltılır.

Ülseratif Kolit Nedenleri Nelerdir?

Ülseratif Kolit Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın çok belirgin bir nedeninden bahsetmek pek de mümkün değildir, çünkü rahatsızlığın nedeni tam manası ile bilinmemektedir. Bu rahatsızlık, başta kron hastalığı olmak üzere pek çok bağırsak enflamasyonuna doğrudan sebep olur. Ancak her ne kadar hastalığın nedenleri ile ilgili net ve kesin unsurlar paylaşılmasa da, bu alanda uzman doktorların belli başlı muhtemel nedenler ile ilgili ortak görüşe varmaları durumu mevcuttur. Bu unsurlar madde madde değerlendirilebilir;

 • Bu rahatsızlığın bağışıklık sistemi ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Bağırsaklara saldıran hastalık, burada kolon bölgesindeki dokuya zarar vererek ülser oluşumuna zemin hazırlar. Yani ülseratif kolit bu noktada baş gösterir ve kolon bölgesinden hastalık yayılır.

 • Bu rahatsızlığa sahip hemen hemen herkeste, stresin doğrudan doğruya yanmayı artırdığı ve ağrıları tetiklediği görülür. Yani stres önemli bir tetikleyici sebep olarak bu rahatsızlık ile ilişkilendirilebilir.

 • Daha çok 20 ila 30n yaş arasındaki bireylerde oluşuma başlayan bu hastalık, yaş 50 ila 70 arasına geldiğinde ise çok daha ciddi boyutlarda kendini gösterir. Hastalığın ilerlemesi yaşla da ilgilidir.

 • Daha çok bir bağırsak yangısı ile tetiklenen ve bu şekilde ağrıların da artmasına zemin hazırlandığı için iyice kendini belli eden bu rahatsızlık, sindirim sistemi ile bağışıklık sisteminin yaşadığı bazı sorunlarla da ortaya çıkabilir.

 • Kolon bölgesinde yer alan bir çeşit bakteri ya da virüs, söz konusu rahatsızlığın temel faktörüdür. Daha doğrusu, hastalığın temelinde böyle bir unsur olduğu konusunda doktorlar ortak görüş bildirirler. Bu görüşe varmanın en önemli nedeni ise bağırsaktaki kolon bölgesine ameliyat ile müdahale edilerek sıkıntılı bölümün alınması sonrasında hastalığın büyük bir oranda ortadan kalkmasıdır.

Ülseratif Kolit Hastalığından Kimler Etkilenir?

Ülseratif Kolit Hastalığından Kimler Etkilenir?

Herhangi bir hastalık, o hastalığın ortaya çıkacağı en uygun vücutlarda kendini gösterir. Ülseratif kolit de bu anlamda değerlendirilebilirken, bağırsaklarının kolon bölgesinde bu hastalığa neden olan virüsü ya da bakteriyi taşıyan herkes bu hastalıktan etkilenebilir. Söz konusu rahatsızlığın 20’li yaşlarda kendini gösterebileceği, 30’larına kadar ufak ağrı ya ad yanmalar ile hastalığın yerleşebileceği ifade edilir. Burada önemli olan 20 ila 30 yaşlarını sağlıklı bir şekilde atlatabilmektir. Çünkü vakaların tamamına yakını bu yaş aralıklarında hastalığın ortaya çıktığını gösterir. İlerleyen dönemlerde bu hastalığın daha da ileri gidip gitmeyeceği, uygulanacak olan tedavi yöntemleri ile doğrudan alakalıdır. Bu nedenle de uzman doktorların hastayı kontrol etmesi, teşhisin ardından en iyi metotları kullanarak hastanın iyileşmesinin sağlanması oldukça kritiktir.

Ülseratif Kolit Belirtileri Nelerdir?

Ülseratif Kolit Nedenleri Nelerdir?

Elbette ki her hastalık gibi bu hastalığın da temel bazı belirtileri bulunur. Ancak söz konusu belirtilen kişiden kişiye göre de değişkenlik gösterebilir. Ancak temel olarak şu unsurlardan bahsetmek mümkündür;

 • İshal: En temel belirti ishaldir. Hastalık doğrudan doğruya bağırsaklar ve sindirim sistemi ile ilgili olduğu için bu belirti kendini gösterir. Özellikle de bağırsaktaki kolon bölgesine virüs ya da bakteri tarafından kötü etkilerde bulunulması, sindirim ve boşaltım sistemini de kötü yönde etkiler.

 • Kanlı İshal: İlk maddedeki ishale göre kişiyi daha da endişelendirebilen bir belirtidir. Bu tür bir durum ile karşılaşıldığında hiç zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Bu belirti, hastalığın son durumu ve seviyesi ile ilgili de fikir verebilir.

 • Şiddetli Karın Ağrısı: Sıradan bir karın ağrısı gibi değil, oldukça şiddetli bir ağrıdan söz edilebilir. Söz konusu şiddetli karın ağrısı, yine en temel belirtiler arasında kendini gösterir. Daha çok krampların gel git yapması ile hissedilen bu ağrılar, gaz sancısından bir miktar daha kuvvetlidir. Öyle ki karın ya da bağırsaklardan sanki gaz sıkışması varmışçasına seslerin duyulması da mümkündür.

 • Dışkıda İrin Olması: Tıpkı kanlı ishal gibi, dışkıda irin olması da önemli bir belirtidir. Kanlı ishalden farklı olarak bu irinin normal dışkıda da görülebilmesi hastalık belirtileri konusunda fikir verebilir. Ayrıca, dışkı normal formunda olduğu halde kanlı da gelebilir. Yani illa kanlı ishal görmek şart değildir, kanlı ve irinli normal dışkı da belirtiler arasında yerini alır.

 • Ateş: Hemen hemen her türlü mikrobik ya da viral rahatsızlığın belirtisi olan ateş, bu hastalık için de bir tür belirtidir. Kişinin ateşlenmesi ve halsizlik yaşaması bu hastalığa işaret edebilir.

 • Aşırı Kilo Kaybı: Gerek ishal durumunun uzun sürmesinden, gerek ise vücudun halsizleşmesinden ötürü yaşanan aşırı kilo kaybı da ülseratif kolit hastalığına işaret edebilir.

 • Eklem Ağrıları: Bu belirti, hastalığın ilerleyen dönemlerinde görülebilir. Ülseratif kolit hastalığı ileriki seviyelerde eklemlerde ağrılara sebep olabilir.

 • Aft Oluşumu: Ağız içinde aftların çıkması da bu hastalık ile ilgili olabilir. Çünkü sindirim ve boşaltım sisteminin doğru çalışmaması, bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. Vitamin emilimleri yavaşlar ve vücut gerekli maddeleri tam olarak tedarik edemez. Bunun sonucunda ise ağız içinde çeşitli aftlar ve yaralar çıkabilir.

 • Mide Bulantısı: Sıradan bir mide bulantısı ile karıştırılabildiği için bu belirti çok fazla anlam ifade etmeyebilir; ancak genel anlamda mide bulantısı yaşamayanların son zamanlarda sıklıkla bu sorunu yaşamaları önemli bir belirti olarak ülseratif kolit hastalığını düşündürtebilir.

Bütün bu belirtiler görüldükten sonra mutlaka ki uzman doktora başvurup hastalığınızın tanı ve teşhisi, hatta tedavisi ile ilgili doğru adımları atabilirsiniz.

Ülseratif Kolit Tanısı Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisinden önce tanısının doğru şekilde konulması şarttır. Nedenleri dahi tam olarak tespit edilemeyen, daha çok yorum odaklı bir süreç içinde sebepleri belirlenmeye çalışılan bu hastalığın tanısı da ciddi bir uğraş ve emek ister. Yukarıda sayılan belirtilerin görülmesinin ardından doktora gidilerek doktorun sorularına cevap verilmesi ve doktorun gereken tetkikleri yapması sağlanmalıdır. Çeşitli idrar, dışkı ve kan testleri yapılıp bunlardan örnekler alınabilir. Ek olarak farklı tetkiklerde de bulunmak mümkündür. Burada önemli olan uzman doktorun teşhis için gereksinim duyduğu testlerin sağlanması ve tüm diğer ihtiyaçların karşılanarak tanı koyma sürecinin nihayete erdirilmesidir. Bu sayede doğru zamanlama ile doğru tanı konabilecektir.

Ülseratif Kolitin Crohn (Kron) Hastalığından Farkı Nedir?

Her ikisi de bağırsaklarda enfeksiyon ile baş gösteren rahatsızlıklar olsa da, birbirlerinden temel bazı yönleri ile ayrışırlar. Eğer bu iki rahatsızlığı birbiri ile temelden kıyaslamak gerekirse, ülseratif kolitin Kron hastalığından biraz daha hafif bir rahatsızlık olduğu ifade edilebilir. Ayrıca Kron hastalığı tedavi edilemez, kalıcı ve kalıtsal bir rahatsızlıktır. Kron, oldukça ciddi bir hastalık iken, ülseratif kolit nispeten daha rahat geçirilebilen bir süreci beraberinde getirir.

Ülseratif Kolit ve Kanser Riski

Her hastalıkta olduğu gibi, bu hastalıkta da tedavi süreci çok önemlidir. Zamanında teşhis konulan ve buna göre doğru tedavi adımlarıyla iyileştirilen ülseratif kolit doğrudan kansere dönüşmez iken; zamanında yapılmayan kontroller ve konulamayan tanılardan dolayı tedavinin gecikmesi ile durumun daha kötüye gidip kansere çevirme riski de bulunabilir. Kısacası tanı ve tedavi süreçleri bu hastalık için çok önemlidir.

Ülseratif Kolit Ölümcül Müdür?

Hayır, bu hastalık ölümcül değildir. Ancak, tıpkı kanser riskinde belirtildiği gibi, hastalığın doğru zamanda teşhis edilmesi ve vakit kaybetmeden uzman doktor gözetiminde tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede ortaya kötü sonuçlar çıkmayacak, ölümcül bir risk faktörü de doğmamış olacaktır.

Ülseratif Kolit Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Böyle bir sorunun net bir cevabı yoktur, ancak unutulmamalıdır ki bu hastalık doğru tedavi yolları izlendiği zaman ölümcül değildir. Yani hastalar yaşamlarına kaldıkları yerden devam ederler. Fakat tedbiri elden bırakmamak, hastalığın kansere çevirmesine engel olmak gerekir.

Ülseratif Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülseratif Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her hastalık tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisi için de uzman doktorunuzun görüşleri çok önemlidir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, yaptığı işlere, hastalığın seviyesine ve bunlar gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak tedavi yöntemleri değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle de söz konusu tedaviler için doktorunuz ile görüşmeniz en doğrusudur.

Ülseratif Kolit Bitkisel Tedavisi

Sindirim sistemi ve bağırsaklar ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için bazı vitamin ve minerallerin hasta tarafından eksik olarak tedarik edilmesi, hastalığın bitkisel tedavisinin çıkış noktasını oluşturur. Bitkisel yollar ile gerekli olan tüm vitamin, mineral, lif gibi unsurlar elde edilebilir.

 • Spirulina; Bu takviye hem vitamin, hem protein, hem de lif bakımından zengin olmakla beraber bağışıklık sistemini de güçlendirir.

 • Bira Mayası; Gün içinde ihtiyaç duyulan besinlerin alınmasında bira mayası da son derece etkilidir.

 • Havuç Suyu; Gerek bağırsakları güçlendirme, gerek vitamin tedarik etme için çok önemli bir seçenektir.

 • Keten Tohumu Yağı; Bu besinin sadece 1 yemek kaşığı, omega 3 asitlerini alabilmeniz için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın