Hastalıklar

Uçuk Neden Çıkar Ve Nasıl İyileşir?

Uçuk Neden Çıkar Ve Nasıl İyileşir?

Genellikle dudak kenarında sık karşılaşılan uçuk problemi, kimi zaman acı verici olabiliyor. Çok sık uçuk çıkaran kişiler, bu problemden kurtulmak için uçuk neden çıkar sorusunun cevabını merak ediyor. Problemin kaynağı bilinirse çözüme daha kolay ulaşılır. Bu sebeple uçuğun ne olduğu, neden ortaya çıktığı bilindiğinde, sebep olan etkenler ortadan kaldırılabilir.

Herpes simpleks virüsünün yol açtığı bir enfeksiyon olan uçuk, dudak kenarları ve çevresi ile ağız ve diş etinde yaralar şeklinde görülür. Uçuk, içi sıvı dolu olan kabarcıklar şeklindedir ve kabarcıklar ağrılıdır. Uçuk virüsü bir defa vücuda alındığında ömür boyu vücutta kalır. Bazı kişilerde tekrar tekrar uçuk çıkmasının sebebi budur. Uçuk virüsü, deri, tükürük ve mukozaya temasla bulaşır. Enfeksiyon, bulaştığı kişide üç aşamalı şekilde ortaya çıkar. İlk adımda virüs cilde ya da mukozaya girerek burada çoğalır. Bu aşamada ağız yarası ve ateş görülebilir. Asemptomatik enfeksiyon denilen bu aşamada dışardan uçuk çıkarıldığı anlaşılmaz. Pasif aşama olarak adlandırılan dönemde virüs, sinir dokusuna geçerek tekrar ürer ve pasif durumda bekler. Uçuk neden çıkar, sorusuna bir nevi cevap olan nüks aşamasında ise kişi duygusal ya da fiziksel strese maruz kaldığında virüs aktif hale gelerek yara ve kabarcıklarla kendini gösterir.

Uçuk Tipleri Nelerdir?

Basit bir kabarcık gibi gözüken uçuk, ciddi rahatsızlıklara sebep olabilen bir virüstür. Herpes simpleks virüsü HSV 1 HSV 2 ve HSV 3 olarak üç tipte incelenir. Ağız, dudak çevresi, burun ve çevresinde görülen uçuk tipi; HSV 1 olarak adlandırılır. Genital bölgeye yerleşerek burada nüks eden uçuk tipi; HSV 2 olarak adlandırılır. Virüsün en ciddi boyutta olanı ise HSV 3 tipidir. Bu tip, sıvı dolu kabarcık olarak değil, kızarıklık ve iğne batması hissi veren şekildedir. Zona olarak bilinen hastalığa bu virüs tipi sebep olur. Ciddi ağrılar ve yakınmalara yol açan virüs, bir süre şiddetli devam eder, ardından yavaş yavaş iyileşir.

Dudakta Ve Genital Bölgede Uçuk Neden Çıkar?

Genellikle dudak ve çevresinde ortaya çıkan uçuk, temasla bulaşır. Virüs, en çok bir yara oluştuğu zaman bulaşıcı hale gelir ancak pasif haldeki virüs de bulaşabilir. Dudakta uçuk çıkmasına sebep olan bulaşma şekilleri; aynı yeme-içme kaplarının kullanımı, aynı havlunun kullanımı, öpüşme ve temastır. Dudak bölgesinde çıkan HSV 1 virüsü, kimilerinde burun, çene, boyun ve yanaklarda bile oluşabilir. Kanser hastalarında, organ nakli geçirmiş kişilerde ise gözlerde dahi uçuk görülebilir. Bu durum körlüğe bile yol açabilen oldukça ciddi bir durumdur. Uçuk dudakta bu şekilde çıkarken genitalde uçuk neden çıkar? Genital bölgede çıkan HSV2 virüsü, oral seks yoluyla ağız ve cinsel organlara bulaşabilir.

Uçuk Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Bir kez vücuda yerleşip pasif durumda bekleyen virüsü nüksettiren etkenlerin bilinmesi, nüks aşamasından korunmaya yardımcı olabilir.

Uçuk virüsü;

  • Yetersiz beslenme
  • Aşırı miktarda A vitamini alma
  • Yoğun stres altında olma
  • Grip gibi bağışıklığı zayıflatan durumlarda
  • Aşırı alkol tüketiminde
  • Adet dönemlerinde
  • Sık cinsel ilişki yaşandığında
  • Hijyene dikkat edilmediğinde ortaya çıkar.

Uçuk Nasıl İyileşir?

Uçuk şikâyetiyle sık sık rahatsız olan kişiler, bazı doğal yiyeceklerle bu problemi önleyebilir, meydana geldiğinde ise şikâyetlerini azaltabilirler. Probiyotik ürünler kullanarak bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Uçuk rahatsızlığında ağrıları azaltma özelliği olan E vitamini içerikli besinler tüketilebilir. C vitamini bağışıklık güçlendirdiği için C vitamini zengini besinler tüketilebilir. Aloevera jeli, uçuklara sürüldüğünde iyileştirici etki gösterir.

Uçuk neden çıkar sorusunun cevabı, uçuğu önleyici ipuçlarını da içeriyor. Uçuk belirtileri olan kaşınma, uyuşukluk gibi belirtiler görüldüğünde hemen o bölgeye ezilmiş sarımsak sürülebilir. Vanilya yağı ve vanilya özü, bal ve arı sütü karıştırılarak uçuk belirtisi olan bölgeye sürülebilir.

Bir Cevap Yazın