Hastalıklar

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yazımızda geçen detayları okumadan önce, kanser hastalığı her belirtiyi verebilir. Kesin tanı ve teşhis işlemlerini uzman bir hekimin kontrolünde yapılması gereklidir. Sizde olan bir belirtinin kesinlikle kanser olduğunuzu gösterir bir yanı bulunmamaktadır. Şüpheniz varsa doktorunuza mutlaka danışınız. Eğer takıntılı bir yapıya sahipseniz, en ufak hastalık belirtisini bile kanser olarak anlamlandırıyorsanız bu yazıyı okumanızı önermiyoruz.

Kanser türleri gün geçtikçe yayılmaya başlayan hastalık tipleri arasında yer alır. Kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser çeşidi rahim ağzı kanseridir. “Rahim ağzı kanseri nedenleri” konusunda HPV virüsü dikkati çekmektedir. Hastalık üzerinde %98 oranında etkili olan bu virüs kadın sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Hastalığın görülme oranı araştırıldığında yüzde ikilik bir oranla karşılaşıyoruz. Yani her 100 kadından ikisi rahim ağzı kanseri tehlikesiyle karşı karşıyadır. Gerekli önlemleri almanın sağlıklı bir hayat için ciddi olumlu sonuçlar doğurduğu gözlenmiştir.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Nedir?

Rahim ağzı kanseri virüs kaynaklı bir hastalıktır ve az gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerde görülür. Hastalığın görüldüğü yaş ortalaması 50 yaş civarı olsa da zamanla erken yaştaki kadınlarda da bu hastalığın tanısı konmaya başlanmıştır. En sık görülen ikinci kanser türü olsa da tehlike bakımından ilk sırada olduğu bile söylenebilir.

Rahim ağzı kanseri nedir?” denince akla gelen HPV virüsünden kaynaklanan bir hastalık olmasıdır. Hastalığın neden %98 oranında etkili olan bu bulaşıcı virüs çeşididir. Bu virüs vücut savunma sistemiyle savaşa girerek bu savaştan galip çıkarsa rahim ağzı kanseri meydana gelir. Savaşı vücut sistemleri kazanırsa hastalık önlenmiş olur. Bu hastalıktan korunmak için düzenli olarak sağlık kontrollerine gidilmelidir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin birden çok nedeni vardır. Bunlardan biri erken yaşta cinsel ilişkiye girmektir. Diğer neden ise çok sayıda çocuk doğurmaktır. Çevresel faktörlerde sigara da bu kanserin tetikleyicileri arasındadır. Tabii ki HPV virüsünü unutmamak gerekir. Bu virüs hastalığın en büyük sebebidir. Yüzde 98 oranında etkili olan bu virüsün cinsel ilişki yoluyla geçtiği biliniyor. Ayrıca bazı risk faktörleri de hastalığa yakalanmada ciddi bir etken oluyor. Hastalığın hızlanmasını önlemek ve gidişatı durdurmak için bu risk faktörlerine dikkat etmek gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin virüs kaynaklı olduğu bilinse de hastalığı tetikleyen ve virüsü hareket geçiren risk faktörlerinden söz edilmektedir.

 • Bağışıklık sisteminin zayıflığı pek çok hastalığa zemin hazırlarken rahim ağzı kanseri için de tetikleyici bir durumdur.
 • Çok eşlilik de bu kanserin ilerlemesinin nedenlerinden biridir.
 • Cinsel hayatı 20 yaşından önce başlamış kişilerde bu hastalığa rastlanabilir.
 • Çok sayıda doğum yapan kadınlar risk altında olabilir. Sık sık sağlık kontrolleri yapılmalıdır.
 • Sigaranın sağlığa zararlı olduğu biliniyor. Rahim ağzı kanserini de tetikleyen bir etkendir.
 • Genital organ enfeksiyonları da tetikleyici olabilir.
 • A ve C vitamini eksik olan kadınlarda hastalık tetiklenebilir.
 • Son olarak sosyoekonomik düzeyi düşük olan kadınların risk altında olduğu söylenebilir.

Rahim ağzı kanserini önlemek için yukarıdaki bilgilere dikkat etmek gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri belirtileri hastalığın teşhisinde önemlidir. Fakat erken dönemde belirti göstermeyebilir. Ayrıca jinekolojik muayeneler de başlarda cevap vermeyebilir. Bu kanser çeşidinin tespit edilmesi smear testleriyle mümkün oluyor. Kolposkop adıyla bilinen rahim ağzına tutularak büyüteç yardımıyla hastalığı tespit etmeye yarayan aletler de vardır. Yapılan testler kesin bir sonuç içermez. Testler sonucu şüphe uyandıysa biyopsi yapılarak kesin sonuca varılmaya çalışılır. Biyopsi o bölgeden bir parça alınarak yapılır.

Hastalığın en önemli belirtilerinden biri kanamadır. Bu durum kanlı akıntı şeklinde de olabilir. Hastalık çok ileri düzeydeyse ve tümör ilerlediyse muayenede anlaşılabilir. Hastalığın ileri safhalarında bacak ağrıları ve idrar sorunları kendini gösterebilir.

Cinsel ilişki sonrasında yaşanan kanamalar da bu hastalığın belirtisi olabilir. Kanamalar bazen beklenmedik durumlarda da görülebilir. Hastalığın en önemli belirtilerinden biridir. Genital siğiller ise hastalık belirtisi sayılmaz ama virüs kaynaklı olabileceği için fark edildikten sonra gerekli testler yapılmalıdır. Siğillerden örnek alınarak kesin sonuca varılabilir. Hastalığın diğer belirtileri ise aşağıdaki gibidir.

 • İştahsızlık ve yorgunluk görülebilir.
 • “Rahim ağzı kanseri ağrı yapar mı?”sorusuna hastalığın ilerleyen dönemlerinde bacak ağrıları görüldüğünü söyleyebiliriz.
 • Kanamalar ciddi belirtilerdir.
 • İdrar kaçırmak ile birlikte dışkı kaçırma sorunu.
 • Pelvik ağrıların görülmesi.
 • Sırt ağrılarının görülmesi
 • Zamanla kilo kaybının yaşanması
 • Kemik ağrılarının görülmesi ve ayak şişmesi de belirtiler arasında sayılabilir.

Rahim ağzı kanserinin ilk belirtileri kesin olarak testlerle anlaşılır. Ancak kanamalar ciddi belirtiler olarak algılanabilir.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Tanısı Nasıl Yapılır?

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Tanısı Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı kanseri tanısı biyopsi ile konur. Ama ilk olarak smear testleri ve Kolposkop yapılır. Bunların sonucunda şüpheli durumlarla karşılaşılırsa biyopsi yapılır. Biyopsi ile o bölgeden bir parça alınır ve test edilir. Testin sonucunda kesin tanı konmuş olur.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Türleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri türleri genelde HPV virüsünün tiplerine göre ortaya çıkar. Bu virüs her zaman kansere yol açmaz. Bazen genital siğillerin oluşumuna neden olur. Genital siğil demek kanser demek değildir. Fakat yine de araştırılmalıdır.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Evreleri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Evreleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri evreleri hastalığın başlangıcından en ileri seviyeye ulaştığı dönemleri ifade eder. Hastalığın CIN1 CIN2 ve CIN 3 evreleri vardır. İlk evrede hastalığın iyileşme oranı yüksektir. İkinci evrede yüzde 40, 45 civarındadır. Üçüncü evrede yüzde 30 35 civarındadır.

Aslında bütün kanser türlerinde 4 evreden söz edilir. İlk evre kanser hücrelerinin yayılmadığı evredir. Sadece rahim ağzında bu hücrelerin varlığından söz edilebilir. İkini evrede kanserli hücreler rahmin dışındaki dokulara yayılmıştır. Üçüncü evrede kanser hücreleri üreterleri bloke eder ve vajenin altlarına yayıldığı söylenebilir. Dördüncü yani son evrede kanserli hücreler vücudunun çeşitli bölgelerine yayılmıştır.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Yaşam Süresi

Rahim ağzı kanseri yaşam süresi hastalığın bulunduğu evreye göre değişkenlik gösterir. Yerel rahim kanseri dediğimiz evrede hastaların ilk 5 yılda hayatta kalma oranı yüzde 95 olarak verilmektedir. Bölgesel rahim kanseri döneminde hastaların ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yüzde 69 olarak bilinir. İlerlemiş rahim kanseri vakalarında hastaların ilk 5 yıl hayatta kalma oranı yüzde 17’dir. “Rahim ağzı kanseri olan ne kadar yaşar?”sorusuna bu 5 yılı atlatan hastaların uzun yıllar yaşayabileceğini söyleyebiliriz.

Rahim Ağzı Kanseri Ölüm Oranı

Rahim ağzı kanseri ölüm oranı en yüksek olan ikinci kanser vakasıdır. Kadınlar için ilk sırada meme kanseri gelirken ikinci sırada bu kanser türü gelmektedir. Yukarıdaki yaşam süreleri aynı zamanda ölüm olanlarıyla da ilgilidir. Hastalığın erken evrede fark edilmesi hayat kurtarır ve kanserli hücrelerin yayılmadan tedaviye başlanması her zaman avantajlı bir durumdur. “Rahim ağzı kanseri ölümcül müdür?”sorusuna hastalığın evresine göre farklı cevaplar verilebilir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak için Neler Yapılabilir?

Rahim ağzı kanserinden korunmak için smear testleri yaptırılmalıdır. Aşı olunmalıdır. Bir kadın doğum uzmanından bu konuda bilgi alınabilir. Bu hastalığa karşı en önemli önlem düzenli kontrollerdir. “Rahim ağzı kanseri kimlerde görülür?”sorusu için genelde çok sayıda çocuk doğurmanın ve 20 yaş altı cinsel yaşamın tetikleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bacak ağrılarından ve kanamalardan şikâyet edenler de en kısa sürede doktora görünmelidir. Düzenli kontrollerle hastalığa karşı korunma sağlanmış olur.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri tedavisi için kullanılan 4 farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem cerrahi müdahaledir. Sonra radyoterapi gelir. Üçüncüsü hormon tedavisi ve son olarak kemoterapi gelmektedir. Tüm bu yöntemler hastalığın derecesine göre uygulanır. İlk aşamada basit cerrahi işlemle o bölge temizlenir. Son aşamada ise daha geniş çaplı bir işlem yapılır. Kemoterapi de ileri evrede uygulanır.

Bir Cevap Yazın