Hastalıklar

Kolesterolün Yüksek Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kolesterolün Yüksek Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kolesterol belirtileri veya yüksek kolesterol belirtileri çok nadir görülür, nadiren görünen semptomlarla kendini gösterir. Göz çevresinde ve tendonlarda şişme hafif belirtileri arasındadır. Bu fiziksel işaretlerin dışında, kan testleri en güvenilir yöntemdir.

Göz Kapaklarında Sarı Lekeler

Göz Kapaklarında Sarı Lekeler

Kolesterol göz kapaklarında sarı lekeler oluşturabilir.  Bu lekelerin bazı formları deriden kaldırılabilirken bazı formları deriden kaldırılamaz. Derinin altında kolesterol biriktiğinin en iyi göstergeleridirler. Ancak birçok hastada gerçekten hiç bir fiziksel belirti olmamasına rağmen kan testlerindeki değerler normalin üstünde seyreder. Tesadüfen keşfedilir.

Avuç İçlerini Kontrol Edin

Avuç İçlerini Kontrol Edin

Avuç içinde ellerde ve dirseklerde masum görünen sarı kabarcıklar görebilirsiniz. Dağılmış vaziyette bulunan sarı küçük torbacıklar, yüksek kolesterol belirtileridir. Bu aşama Tip 3 hiperlipidemi olarak adlandırılır. Sadece yüksek kolesterolü olanlarda ortaya çıkarlar.

Göz Akında Gri Renkli Lekeler

Göz Akında Gri Renkli Lekeler

Kolesterolün fiziksel belirtilerinden biri de göz akında oluşan gri lekelerdir. Kornea tabakası da yüksek kolesterol nedeni ile lekelenir. Gözünü iyi görmez, doktora gittiğinizde de büyük ihtimalle kan testi istenir.

Yüksek Kolesterol Geliyorum Demez

Yüksek Kolesterol Geliyorum Demez

Çok az kimsede fiziksel belirtiler gösteren Hipolipidemi, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.30- 40 yaşına kadar, yılda bir kez,40 yaşından sonra 6 ayda bir kez, obezite varsa 3 ayda 1 kez kolesterolünüzü ölçtürün. Devlet hastanelerine giderek kan testi yaptırın, yüksek kolesterol ölümcül bir hastalıktır. Ama kolayca diyet ve ilaçlarla önlenebilir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenmenize Dikkat Edin

  1. Yaşlı yiyecekler tüketmeyin

  2. Her gün 45 dk yürüyün

  3. Sigara içiyorsanız önce azaltın sonra bırakın

  4. Diyabet ve kalp hastalıklarının olup olmadığını tetkik ettirin

Kolesterol iyi ve kötü diye adlandırılır. İyi kolesterol HDL, kötü kolesterol ise LDL olarak adlandırılır. İyi kolesterolün yüksek olması zararsız hatta yararlıdır. Kötü kolesterolün yüksek olması istenmez. Kan testi yaptırmadan önceki gece hiçbir şey yemeden testi yaptırın. Test sonrası 40 yaş erkeklerde, HDL 40 miligramın üstünde olmalıdır. LDL ise 70 ila 129 miligram arasında olmalıdır. İstenen şey; toplam kolesterolün, 200 mg altında olmasıdır.  Trigliserit oranlarının da ( kan yağları) 159 mg altında olması istenir.  Kolesterolü düşürmek çok zor değildir, ilaçlara gerek kalmadan bile iyi beslenme ve kötü alışkanlıkları bırakmakla dengede tutulabilir. Kolesterol seviyelerinin derecesine bağlı olarak, doktorunuz seviyeyi düşürmeye yardımcı olmak için ilaçlı veya ilaçsız yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Kolesterol seviyeleriniz sadece sınırda ise yaşam tarzınızda değişime gitmek yararlı olabilir. Ama seviye çok yüksek ise ilaçlarla düşürülmesi ve buna ek olarak diyet değişimleri yoluna gidilir. Egzersiz kolesterolü düşüren en iyi ve doğal yöntemdir. Haftada 5 kere olmak üzere 45 dakikalık yürüyüşlerle ve abur cuburları keserek kendinizi iyileştirebilirsiniz. Daha sağlıklı beslenmek de önlemler arasındadır: Özellikle, daha fazla meyve ve sebze tüketmek ve yağ tüketimini azaltmak kolesterolü düşürme yöntemleridir. Yiyecek menünüze yulaf ezmesi, fasulye, bezelye, pirinç kepeği, arpa ekleyin, meyvelerden narenciye ve çilek çok iyi kolesterol düşürücülerdir.

Yüksek kolesterol probleminiz varsa, yüksek kolesterol problemine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız veya yukarıda anlatılan belirtilerden bir tanesine sahipseniz zaman geçirmeden doktorunuza başvurun.

Bir Cevap Yazın