Hastalıklar

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs); bir kıl kökünün deri altına yuva yaparak deri altında büyümesi şeklinde görülen; kaşıntı, akıntı, iltihap, ağrı gibi belirtiler ile kendini gösteren bir hastalıktır. Erkeklerde görülme olasılığı daha yüksek olan kıl dönmesi; vücut üzerinde kıl olan her bölgede görülebilmesine karşın en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. Kıl köklerinin yoğun olduğu kuyruk sokumu bölgesinde kıl dökülmesi çok yaşanır. Bu bölgeden dökülmüş kıllar deri üzerinde takılı kalabilir. Takılı kalma ile birlikte terleyen bu bölgede kıl kökü deri altına girerek ilerlemeye başlar. Genellikle ağrı, ateş, halsizlik, cilt üzerinde kızarıklık, iltihap ve kötü bir koku gibi belirtileri görülen kıl dönmesinin tek çaresi ameliyattır. Günümüz de teknoloji ile birlikte daha konforlu ağrısız kıl dönmesi ameliyatları yapılmaktadır.

Kıl Dönmesinden Korunmak

Kıl dönmesi hastalığı sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bu yüzden insan genellikle kıl dönmesi olduğunda yani hastalık başladığında durumu fark etmektedir. Aile de genetik olarak kıl dönmesi problemi var ise sizin de kıl dönmesi ile sıkıntı yaşamanız ihtimaller dahilindedir. Bu yüzden kıl dönmesinden korunmak önemlidir.

  • Kıl dönmesinden korunmak için ilk olarak hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bölgesel olarak kuyruk sokumu ve makat bölgelerinde temizliğe önem vermeli, sık sık duş almalısınız.

  • Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde meydana geldiği için bu bölgeyi her duş sırasında iyice yıkamalısınız.

  • Tuvaletinizi yaptıktan sonra da makat ve kuyruk sokumu bölgesi iyi temizlenmeli, temiz tutulmalıdır.

  • Kıyafet değişimi sırasında kuyruk sokumunda biriken kopmuş kılları temizlemelisiniz. Her kıyafet değişimi esnasında her gün bunu yaparak basit bir korunma biçimi oluşturabilirsiniz.

  • Fazla kilolarınız var ise ve kuyruk sokumu bölgeniz de kıl yumakları çok ise tüy dökücü kremler kullanarak bu bölgeyi kıllardan arındırmanız da kıl dönmesini önlemek için iyi bir önlemdir.

  • Dar kıyafetler özellikle de dar pantolonlar hem basur hem de kıl dönmesi için zararlıdır. Bu yüzden giyimi rahat, bol kıyafetler giymekte kıl dönmesinden korunmak için önemlidir.

  • Hareketli bir yaşam tarzı ve spor yapmak da dolaylı olarak kıl dönmesinden korunmayı sağlıyor. Fazla oturmak ya da oturarak iş yapmak hareketsizlikle birlikte vücudun yağlanmasına yol açıyor. Bu şekilde ciltte yağlandığı için oturulan makat bölgesi ve kuyruk sokumu bölgesinde kıl birikimleri ve kıl dönmeleri oluşma riski de artmaktadır.

Bir Cevap Yazın