Hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında sinir sıkışması olarak da bilinen karpal tünel sendromu, insanlar tarafından çok önemsenmese de genellikle ellerini ve bileklerini çok kullanan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Ellerde ve kollarda ağrı, uyuşma gibi belirtiler gösteren sinir sıkışmalarına Karpal Tünel Sendromu denir. Elde avuç içinden geçen medyan sinirler, tıpta karpal tünel olarak adlandırılır.

Medyan Sinir Nedir?

Medyan sinir, ellerdeki tüm parmaklara hissiyat veren ve başparmak çevresindeki kasları kontrol eden sinirlerdir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Gözlemlenir?

Ellerde ve kollarda ağrıya, uyuşukluğa, güçsüzlük, karıncalanma hatta elektrik çarpması gibi hissiyat oluşmasına sebep olan bir sinir sıkışmasıdır. Zamanında tedavi edilmediği takdirde ağrılar boyutunu arttırabilir hatta kısmi felç oluşabilir. Hastalığın belirtileri boyun fıtığına benzer belirtiler olduğundan iki hastalık zaman zaman karıştırılabilir. Ellerde bileklerde şişmeye neden olan hastalıkta bazen bilekte kan akışı engellenebilir.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

 • Hastalık genellikle 30-60 yaş arasındaki kişilerde görülür.

 • Bileğini ve parmaklarını çok kullanan ve özellikle bilgisayar başında çalışan, sürekli örgü ya da el işi yapan, bilek ve parmak gücüne dayalı işlerde çalışan kişilerde görülme riski bu ve buna benzer uğraşlarla ilgili olmayan kişilere göre daha fazladır.

 • Kadınlarda görülme riski erkeklere göre 3 kat daha fazladır.

 • Diyabet ve yüksek tansiyon hastalarında görülme riski de daha fazladır.

 • Ayrıca burkulma, çatlama ve kırık gibi ortopedik rahatsızlık geçirenlerde daha sık görülür.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

 • Başparmakta şişme ve uyuşukluk hissedilmesi,

 • El parmaklarında ağrı duyulması,

 • El kaslarında ve el hareketlerinde zayıflık oluşması,

 • Koldan omuza kadar uzanan ağrı ve karıncalanma hissedilmesi,

 • Şiddetli bilek ağrıları yaşanması, şeklinde hastalık kendini gösterir.

Genellikle bu belirtiler, araba kullanırken, bilgisayar kullanırken, örgü örerken, telefonla konuşurken vb. gibi el hareketlerinin daha fazla olduğu aktivitelerde daha da şiddetlenir. Belirtiler, günlük aktiviteleri engelleyecek yoğunlukta ve geceleri uykudan uyandıracak kadar güçlü semptomlarla karşılaşıldığında zaman kaybetmeden bir doktora görünmekte fayda vardır. Her rahatsızlıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi bu rahatsızlıkta da çok önemlidir.

Karpal Tünel Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Hastalığın belirtileri ile karşılaşılması durumunda tedavi için bir Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanına gidilmelidir. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte ağrı ve acılar, ağrı kesiciler ve fizik tedavi ile azaltılabilir. Fakat ilaç ve fizik tedaviden istenilen sonuç alınmaz ise hastalık ameliyat ile tedavi edilmek durumundadır. Ameliyat sonrasında hasta daha rahat olmakla birlikte bir süre zorlayıcı hareketlerden uzak durmalıdır.

Karpal Tünel Tanısı Nasıl Koyulur?

Öncelikle şikâyet ve belirtilerle gittiğiniz doktor, sorunun geçmişi ile ilgili bazı sorular soracaktır. Sonrasında fiziksel bir muayenenin ardından sinir iletim testlerine tabi tutar. Sinir dürtülerinizin iletim hızları ölçülür. Sinir dürtülerinin iletim hızının yavaş olması, çoğu zaman karpal tünel sendromunu işaret eder ve bazı testlerden sonra doktor emin olarak bu hastalığın tanısını koyar.

Karpal Tünel Sendromu Testleri Nelerdir?

Karpal Tünel Sendromu Testleri Nelerdir?

Ultrason; Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak, kemik ve doku resimleri çıkartılır. Bilek ultrasonu ile kemik ve doku durumu değerlendirilir.

MRI; Median siniri baskılayan anormal dokular MRI testi ile aranır. Sinirler ile ilgili bir problem olup olmadığı bu test ile belirlenir.

EMG; EMG Testi ile kaslardaki elektriksel aktivite ölçülür. EMG sonucunda ise, hastada herhangi bir sinir hasarı ya da kas hasarı bulunup bulunmadığı tespit edilir.

Cerrahi Olmayan Tedaviler;

Bileklik Kullanmak; Gece uykuda ve masa başında çalışırken bileğin bükülü kalmasını önleyen istirahat bileklikleri tedaviden istenilen sonucun alınmasında önemli ölçüde yardımcı olur.

İlaçlar; Naproksen ve ibuprofen içeren ağrı kesiciler ve iltihap kesici ilaçlar hastaya reçete edilerek, geçici de olsa ağrıları hafifletilebilir.

Steroid enjeksiyonu; Ağrı kesici ilaçları yanı sıra, doktorlar karpal tünelin iç kısmına steroid enjekte ederek, ağrıları hafifletebilir. Ayrıca kortizon ya da kortikosteorid anti-enflamatuar ilaçlar da karpal tünele enjekte edilebilir.

Fizik Tedavi; Fizik tedavi uzmanının önerdiği el ve bilek hareketleri ağrı ve şikâyetleri kısmi olarak hafifletebilir. Sinir germe, sinir kaydırma ve tendon kaydırma egzersizleri, tedavide en çok başvurulan egzersizlerdir. Bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması durumunda hastalığa yakalanmaktan korunabilir, hastalığın ilerlemesi de durdurabilir.

Hastalık Tedavi Edilmez İse Ne Olur?

Kişideki kas güçsüzlüğünün ve kas zayıflığının ilerlemesi her geçen gün artar. Sinir sıkışması, kas erimesine neden olur. Bu durumda da artık hasta, eşyaları elleriyle taşıyamaz hale gelir ve artık elleri tutmamaya başlar. Hasta, araba kullanırken hatta yemek yerken bile zorlanabilir. Kas erimesinin ilerlemesi, kısmi felci de beraberinde getirebilir. El ve koldaki kasların erimesi ve fonksiyonlarının azalması ile felç kaçınılmaz bir hal alır. Hastalığın ilerlemesi durumunda tek çare, ameliyattır. Gecikilen durumlarda bazen ameliyat bile çözüm olmayabilir. Bu nedenle rahatsızlığın ilerlemesini engellemek için erken tanının önemi göz ardı edilmemelidir.

Karpal Tünel Sendromu Cerrahi Tedavisi Nasıl Olur?

Karpal Tünel Sendromu Cerrahi Tedavisi Nasıl Olur?

İlaçla yapılan tedavi ve fizik tedavi faydalı olmaz ise, doktor ameliyat kararı verebilir.

Cerrahi operasyon iki farklı teknikle gerçekleştirilebilir. Her iki tekniğinde ortak hedefi, median sinir üzerindeki baskıyı önlemektir. Operasyon sırasında tünelin çatısını oluşturan ligament kesilir. Ligament iyileştiğinde ise median sinire ve diğer dokuz tendona daha fazla yer kalır.

Ameliyat bazı durumlarda ayaktayken de yapılabilir. Bazı durumlarda ise genel anesteziden ya da lokal anesteziden yararlanılabilir. Kolunuzdaki bir damara verilen intravenöz ile kolunuz yatıştırılabilir. Karpal tünel salınımı esnasında doktorunuz, avuç içinizden kesi yaparak, tünelin çatısını bölebilir. Bu sayede tünelin büyüklüğü artırılmış olur. Buna da tıpta açık cerrahi ismi verilir.

Cerrahi müdahale ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Hasta bir hafta ya da on günlük bir el istirahatinden sonra normal yaşantısına dönebilir. Kanama, enfeksiyon, sinir yaralanması ameliyatın neden olabileceği olası komplikasyonlardır.

Karpal Tünel Sendromu Taşıyan Hastalar İçin Öneriler Nelerdir?

 • Uzun süreli bilgisayar kullanan kişiler sık sık ara vermeli, bilek ve parmaklarını ovuşturarak bu aralarda bileklerini nazikçe rahatlatmalıdır.

 • Sürekli örgü ören ya da el işi yapan kişiler zaman zaman el ve parmaklarını dinlendirerek ve ovuşturarak rahatlatmalıdır.

 • Eller ve bilekler sıcak tutulmalıdır. Bunun için de parmaksız eldiven kullanmak kısmi bir çözüm olarak düşünülebilir.

 • Bel ve boyun rahatlığı da bu hastalıkta son derece önemlidir. Bilgisayar başında yanlış pozisyonda oturmak, boyundaki sinirlerin sıkışmasını dolayısıyla da parmak ve bileklerinizdeki sinirleri de olumsuz bir biçimde etkileyebilir.

 • Doktorun verdiği ilaçlar ve ağrı kesiciler aksatılmadan düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.

 • Fizik tedavi uzmanının verdiği egzersizler düzenli olarak ve belirtilen süre boyunca yapılmalıdır.

 • Aşırı kilo karpal tünel sendromunu olumsuz tetikleyen bir unsur olduğundan aşırı kilo almamaya özen göstermek gerekir. Aşırı kilonuz var ise hastalığın belirtilerini azaltmak için önce kilo verilmesi gerekmektedir.

 • Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi, alkol ve sigara tüketimi hastalığı tetiklediğinden bu zararlı alışkanlıklardan da en kısa sürede vazgeçilmesi gerekmektedir.

 • Spor yapılmalı ve bol su tüketerek tedaviye destek olunmalıdır.

Bir Cevap Yazın