Hastalıklar

Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması günümüzde her 4 kişiden birinde görülüyor. Karaciğer hücrelerinde normalden fazla yağ toplanmasıyla oluşan karaciğer yağlanmasının pek çok nedeni var. Bunlardan en önemlileri alkole bağlı karaciğer yağlanması, hastalıklara ve kullanılan ilaçlara bağlı karaciğer yağlanması, beslenme ve yaşam şekline bağlı olarak gelişen karaciğer yağlanmasıdır.

Karaciğer tüketilen alkolü parçalayarak zararsız hale getirir. Ancak bunun yanında karaciğerin başka görevleri de olduğundan zararsız hale getirebileceği alkol miktarı sınırlıdır. Aşırı alkol tüketildiği durumda ise karaciğer hücreleri hasar görebilir, karaciğerde yağlanma olabilir. Bu aşırı alkol tüketimi uzun yıllar devam ettiği takdirde ise alkolik hepatit ve siroz gelişebilir. Karaciğer kendi kendini yenileyebilen bir organdır. Bu nedenle verilen hasar kalıcı hale gelmeden alkol kesilirse karaciğer hücreleri kendini yenileyebilir.

Hepatit A, B, C hastalığı, karaciğer kanseri, karaciğerde demir depolanması (hemokromatoz), şeker hastalığı, Wilson hastalığı (karaciğerde bakır depolanması), uzun süreli damar yolu ile beslenme gibi hastalıklara bağlı karaciğer yağlanmasını tedavisi ancak hastalığın tedavisi ile mümkündür.

Bilindiği gibi ilaçların yan etkileri en çok karaciğer ve böbreklerde meydana gelir. Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının da karaciğerde meydana getirdiği ilk hasar ise karaciğer yağlanmasıdır. Tetrasiklin grubu antibiyotikler, parasetamol, kortizon, aşırı A vitamini kullanımı, amiodaron, tamoksifen, diltiazem, talium, östrojenler gibi..

Son olarak günümüzde en çok karşılaşılan beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kalorili yiyecekler, yağ ve karbonhidrat yönünden zengin beslenme,  dengesiz beslenme, doğal olmayan besinler, rafine ürünlerin tüketimi ve hareketsizliğe bağlı karaciğer yağlanmasıdır.

Karaciğerin yağlanması yaptıracağınız bir kan tahlili ile teşhis edilebilir.

Bir Cevap Yazın