Hastalıklar Tahliller

Kan Şekerini Düşürmek İçin Yöntemler

Kan Şekerini Düşürmek İçin Yöntemler

Kan şekeri yüksekliği günümüzde bu hastalığa sahip olan bireyler için çok önemli bir konudur. İlaçların yanında destekleyici olarak neler yapabileceklerini araştıran bireyler kan şekerini düşürmek ilaçsız mümkün mü sorusunu sormaya başladılar. Yazımızda kan şekerini düşürmek için uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bu yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı, sayfamızda yer alan yazıların sadece bilgi amaçlı olduğunu ve her hangi bir tedavi amacı taşımadığını belirtmek isteriz.

Düzenli spor yapın

Spor yapmanız hücrelerinizdeki glukoz artışına neden olan insüline karşı hassaslığı arttırır. Aynı zamanda kan dolaşımınızda daha az glukoz bulunmasını sağlar.

Spor yapmanızın dışında yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya yüzmek gibi düzenli aktiviteleriniz olsun. Bu aktiviteler hem kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olacak hem de kilonuzu dengeleyecektir. Bu yüzden alışkanlık haline getirip günde en az 30 dakika zaman ayırın.

Diyet programı uygulayın

Aşırı kilo problemi, yüksek kan şekeri ve insülinin yetersizliği gibi 2. tip diyabete sebep olabilir.

Bunu önlemek ve sağlıklı kiloya sahip olmak için bir diyet programı hazırlayın. Diyetinizde buğday, taze meyve ve sebze, fasulye, balık, yağsız et ve tavuk, az yağlı süt ürünleri, doymamış yağ gibi yiyecekler olmasına dikkat edin. Doktorunuzla veya bir diyetisyenle kişiye özel diyet programı hazırlayabilirsiniz.

Zengin lif içeren yiyecekler tüketin

Lif, karbonhidrat türü olsa da şeker ve nişaştalı yiyecekler gibi sindirilmez. Bu yüzden lif kandaki glükoz seviyesini arttırmaz, aksine düşürmeye yardımcı olur.

Uzmanlar tarafından günde en az 25 gr tüketilmesi önerilen lif, sebze, meyve, fasulye ve yulaf ezmesi gibi yiyeceklerde bulunur.

Diyetinize tarçını ekleyin

Kan şekerinizi düşürmek için diyetinize biraz tarçın ekleyin.

Bir araştırmaya göre tarçın ince bağırsakta karbonhidrat emilmesini yavaşlatarak insülin hassasiyetini arttırıyor.

Herhangi bir sağlık probleminiz varsa, öncelikle doktorunuzla görüşün.

Bir Cevap Yazın