Hastalıklar

İştahsızlık Nedir? Bitkisel ve Doğal Öneriler

İştahsızlık Nedir? Bitkisel ve Doğal Öneriler

İştahsızlık; kişinin normal bir öğünden çok daha az yemek yiyerek doyması ve gittikçe yemek yeme isteğinin azalmasıdır. İştahsızlık problemi yaşayan bir kişi çok az yemek yeme ihtiyacı duyar. Yemek yediğinde ise çok az miktarlarda yemek yiyerek doyar. İştahsızlık problemi çok fazla yemek kadar sağlıksız ve tehlikeli bir durumdur. İştahsızlığın altında birçok sağlık sorunu yatabilir. Psikolojik nedenler olabileceği gibi fiziksel sıkıntılar da iştahsızlık yapıyor olabilir. Beyin hastalıkları, çok fazla sigara ve alkol kullanımı, ağız içerisinde ki diş eti hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, depresyon gibi sebepler iştahsızlığı ortaya çıkarabilir. İştahsızlık kanser hastalıkları ile de ilişkilendirilebilir. İştahsız olma durumu iki üç haftadan fazla olmaya başladıysa mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir. İştahsız olan kişi çok fazla güç ve enerji kaybeder. Vücudun alması gereken mineraller, vitaminler ve sıvı ihtiyacı doğal olarak karşılanmaz ve kişi çok çabuk hasta olmaya, yorgun düşmeye başlar.

İştahsızlık İçin Öneriler

İştahsızlık için ilk olarak bir doktora gidilmelidir. Doktor sonrası beslenme düzeniniz de değişiklikler yapmanız ve iştah açıcı bitkisel, doğal besinler tüketmeniz gerekmektedir.

  • Karabiber doğal bir iştah artırıcıdır. Yemekler de ve salatalar da bolca tükettiğimiz karabiberi bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bu sayede iştah artışı sağlanabilir.
  • Bitkisel çaylardan biri olan kantaron çayı da iştah için yararlıdır. Özellikle yemeklerden önce bir bardak içilmesi iştah artırıcı etki yapar.
  • Acı biber de iştah artırmaya yönelik iyi bir silahtır. Biberin her türlüsü ve acılı olanı iştah artırır.
  • Sarımsak suyu da iştah artırmak için yararlıdır. Üç dört diş sarımsak bir bardak su içerisinde kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra gün içerisinde iki kez tüketmek iştah artırıcı etkiye yardımcı olur.
  • Yeşil salatalar da iştah artırıcı bir etkiye sahiptir. Yemek yerken yanında bol bol yeşil salata tüketmeniz iştah açar.
  • Kuruyemişler ve baharatlar da iştah için önemlidir. Badem ve ceviz iştah açar. Kekik gibi nane gibi baharatlar da kişinin iştahını açmasına yardımcı olur.
  • Düzenli ve doğru beslenmekte iştah artırmanın en doğal yoludur. Her gün beslenme düzeniniz de öğün atlamadan, doğal olarak beslenmeniz hem düzeninizin olmasını sağlar hem de iştahınızı artırır.
  • Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına da çok iyi gelen zencefilin her şekilde tüketilmesi iştah artırıcı bir özelliğe sahiptir. İster çay olarak ister kuru olarak tüketebilirsiniz.
  • Son olarak sigara ve alkol kullanımını bırakmanız ya da azaltmanız da iştah artırmanıza yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın