Faydalı Bitkiler

Her Derde Deva Bitki Çaylarının Faydaları

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor?

Bitki çayları, insanlara sakinlik veren ve vücut için yararlı olan içeceklerdir. Fakat bazen bu bitki çaylarının yanlış kullanımı, çayı içen kişiler için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle, sürekli olarak bitki çayı tüketmeden önce o bitki çayı ile ilgili araştırma yapılması ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bitki çayının faydaları kadar zararlarının da olabileceğini göz ardı etmeden, bu çayların etki alanlarının ve demlenme sürelerinin de bilinmesi gerekmektedir.

Bitki çayları, içlerinde hastalıklara karşı koruyucu olan antioksidanlar bulunduran ve insanın bağışıklık sistemini güçlendiren içeceklerdir. Bu nedenle, insanlar tarafından sık sık kullanılmaktadır. Fakat bazı durumlarda bitki çayı tüketimi kısıtlanmaktadır. Özellikle hamileler, doktorlarına danışmadan bitki çaylarının tüketimini yapmamalıdır.

Bitki Çaylarının Faydaları

Doğru şekilde hazırlanmış bitki çayının faydaları oldukça fazladır. Aşağıda bitki çayları ve etki alanları yer almaktadır.

 • Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir. Ayrıca, sinir ve stres durumlarını yatıştırmaya da yardımcıdır.
 • Papatya çayı, üst solunum yolu rahatsızlıklarına, boğaz ağrısı rahatsızlığına ve mide ağrılarında iyileştirici etkilere sahiptir. Ayrıca, papatya çayı çocuklarda ve bebelerde gaz söktürücü etki yaratmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken; bebeklerdeki kullanımıdır. Çünkü papatya çayı, bebeklerde demir emilimi olmasına sebebiyet vermektedir.
 • Zencefil çayı, nefes darlığı, soğuk algınlığı ve astım durumlarında içildiğinde olumlu etki gösterebilmektedir. Ayrıca, bağırsak problemleri yaşayan kişilerce tüketildiğinde bağırsaklara yumuşatıcı etki verdiği için rahatlama sağlamaktadır.
 • Nane çayı, bağırsak ve mide spazmı yaşayan kişilerde olumlu etkilere sahiptir.
 • Rezene çayı, bağırsak faaliyetlerini ve mide hareketlerini arttırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca rezene çayının sakinleştirici bir özelliği de olduğu bilinmektedir.
 • Ihlamur çayı, kan dolaşımını düzenlemeye yaramaktadır. Ayrıca, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu problemleri için de kullanıldığında iyileştirici bir özellik göstermektedir. Ödem gideri özelliği ile de insanlar tarafından sık sık tercih edilmektedir.
 • Melisa çayı, sakinlik veren ve gaz giderici özelliği ile bilinmektedir. Bu nedenle; sıkıntılı ve huzursuz ruh hali durumunda ve baş ağrıları yaşandığı zamanlarda tercih edilmektedir.

Bitki Çaylarının Zararları

Bitki çayları, çoğunlukla insanlara yararı olan, sakinlik hissi veren, ödem atılmasına yardımcı olan, soğuk algınlıkları durumunda üst solunum yollarına iyi gelen, ağrı giderici ve daha birçok olumlu etkisi olan içeceklerdir ve bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat bir bitki çayının yararlı olabilmesinin en önemli ve ilk kuralı; çeyın demlenme süresidir ve her bitki çayının farklı demlenme süresi ve farklı demlenme şekli bulunmaktadır. Kimi bitki çayları, su ile birlikte kaynatılarak hazırlandığı gibi kimi bitki çayları da sıcak suyun içine konulup bekletilerek demlenmektedir. Bu nedenle, bir bitki çayının yararlı olmasını istiyorsak, nasıl ve ne kadar demlenmesi gerektiğini öğrenmemiz gerekir.

 • Hamileler için bitki çayı kullanımı sınırlıdır. Çok fazla bitki çayı tüketimi, erken doğum ve düşük risklerini arttırmaktadır. Bu nedenle, hamile kişiler doktorlarına danışmadan bitki çayı tüketmemelidirler.
 • Bitki çayları, demlendikten maksimum iki saat sonra tüketilmiş olmalıdır. Çünkü iki saat sonra bitki çayı, tüm yararlarını kaybetmektedir. Bu nedenle bitki çayları fazla bekletilmeden, taze iken içilmelidir.
 • Daha önceden hazırlanmış ve daha sonra tekrar kaynatılarak içilen bitki çayları vücuda zarar vermektedir.
 • Karışık bitki çayları uzmanlar tarafından pek önerilmeyen bitki çaylarıdır. Çünkü her bitki çayının etki ettiği farklı durumlar bulunmaktadır. O nedenle, karışık bitki çayları, var olmayan bir sorunun baş göstermesine neden olabilir.
 • Bitki çayları, demlenme süresini aşan sürelerde demlendirilmemelidir. Çünkü olması gerekenden fazla demlendirilme durumlarında, bitkinin yararlı kısmından çok zararlı kısmı açığa çıkmaktadır.

Eğer bitki çayının faydaları açısından tüketim yapılıyor ise bu kurallara dikkat edilmelidir. Her hangi bir kronik rahatsızlığınız varsa bitki çaylarının zararlarından korunmak için bitki çaylarını kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bir Cevap Yazın