Hastalıklar

Frengi-Sifiliz(Syphilis) Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Frengi-Sifiliz(Syphilis) Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Frengi; En sık olarak vajina, makat ve ağız cinsi ilişki yolu ile geçen, tedavi edilmediği takdirde vücudun hemen her hayati organın iltihaba neden olup hayat boyu özüre ve ölüme götürecek bir hastalıktır. Toplumsal hayatı birçok yönden tehdit eder.

Gebelikte olursa ölü doğumla veya çocukta ciddi sakatlıklara (beyin, kalp, göz) ve sonradan yine ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle her gebe kadın bu hastalık için teste tabi tutulmalıdır. Zira sirayet yalnız cinsi ilişki ile değil yararlara temas ve kan yolu ile de olabilir.

Frengi (Sifiliz) Belirtileri

Bu hastalığın neden olan mikrobun (Treponema Pallidum) girdiği deri terinde temastan 10 ila 90 gün içinde sert ve ağrısız bir ülser oluşur. Bu frenginin üç devresinden ilkidir. Genellikle vulvuda (dış cinsel organ) vajinada veya rahim ağzında görülür. Ekseriva tektir. İlk haftada çevre lenf bezlerinde ağrısız şişme vardır. Hasta antibiyotikle tedavi edilmese bile bu ülser iki ila altı haftada kendiliğinden kaybolur. Fakat ikinci devre başlar. Bu devre mikrobun kanda yayılma devresidir. Genellikle bu devrede el ayakların ve ayak tabanlarında yaralar oluşur. Diğer bir deri frengi lezyonu condylomata lata denilen deriden hafifçe yüksek, yayvan gri-beyaz çıkıntılardır.

Üçüncü devre gizli devredir. İki yıldan yirmi yıla kadar surer. Bu devrede hastalık sinir sistemine, kalbe, kemik ve deriye geçer ve kalp hastalığına, beyin özürlüğe ve ölüme neden olur.

Frengi (Sifiliz) Tanısı

Hastalığın ilk evresinde ülserden alınan numune mikroskop altında bakılarak tanı konulabilir. Bu ülserin deride görülmesinden 2 hafta sonra kan testleri müsbetleşir ve bu kan testleri (VDRL ve RPR) ile hastalık teşhis edilir.

Frengi (Sifiliz) Tedavisi

Bu hastalığın mikropları penisiline çok hassastırlar ve penisiline alerjisi olmayanlar için en etkili tedavidir. Penisilin alamayanlar için yine etkili başka antibiyotikler de vardır. Hasta gebe ise penisiline de alerjisi varsa eritromisin kullanılabilir. Şunu önemle ilave etmek gereklidir ki üçüncü devrede beyin ve kalp gibi organ hastalıklarına antibiyotikler artık bir etkide bulunamayacaktır.

Tedaviden sonra hastanın kan testleri ile takip edilmesi, erkekte de bu hastalık varsa kadınla beraber aynı zamanda tedavisi çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın