Diyet

Evde Kolayca Kilo Vermek İçin Öneriler

Evde Kolayca Kilo Vermek İçin Öneriler

Kilo vermek isteyen birçok kişi çok yanlış diyet listeleri ile zayıflama haplarıyla ya da aç kalarak kilo vermeye çalışmakta. Bu durum kişinin zorlanmasına, aç kalmaya bağlı olarak yorgun düşüp hastalanmasına yol açmakta. Basit zayıflama önerileri ile evde kilo vermek aslında çok kolay. Biraz porsiyon küçültmek, biraz hareket etmeye başlamak ve biraz da irade ile kilo vermeniz içten bile değil. Evde uygulayabileceğiniz basit öneriler ile kilo vermenin püf noktaları;

 • Bol su içmek her diyetin olmazsa olmazlarındandır. Su ödem söktürücü bir etkiye sahiptir. Bu yüzden diyet yaparken en az iki litreye yakın su tüketilmesi önerilir. Ama yemek yemeye başlamadan önce bir bardak su içmek ise sizin daha az yemenize ve tokluğunuzun artmasına neden olacaktır. Su içmenin bir diğer yararı da metabolizmayı artırıcı etkisidir. Bu sayede kalori yakımınız biraz daha artar. Bu bilgiler ışığında her yemek öncesi bir bardak su içmeniz zayıflamanız için iyi bir hamle olacaktır.

 • Kahvaltılarınız da yumurta tüketmekte sizin diğer öğünler de alacağınız kalori miktarını azaltır. Yumurta yapısı gereği tok tutucu bir besindir. Bu yüzünden güne yumurta yiyerek başlamanız az kalori almanızı sağlar.

 • Gün içerisinde bir bardak sade kahve tüketimi de yağ yakımı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Sadece olarak günde bir bardak kahve tüketmeniz kilo vermek için iyi olacaktır.

 • Bitkisel çaylar da kilo vermeye yardımcı olur. Bu yüzden her gün yeşil çay tüketmeye özen göstermelisiniz.

 • Şekerden uzak durmakta aslında bir bakıma kilo vermeye başlamanız demektir. İşlenmiş şeker çok zararlıdır ve kilo aldırır. Bu yüzden şeker kullanımını bırakmak ya da en aza indirmek kilo vermek için iyi olacaktır.

 • Makarna gibi normal beyaz ekmek gibi gıdalar kilo aldırıcı karbonhidratlardır. Bunlar yerine kepekli, çavdarlı ekmek tüketmek ya da kepekli bulgur tüketmeniz daha sağlıklı karbonhidratlar almanızı sağlar.

 • Porsiyonlarınızı küçültmekte sizin hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak kilo vermenizi kolaylaştıracak bir eylemdir.

 • Spor ve egzersiz yapın. Bunun en basit yolu yürüyüş yapmaktır. Dışarı çıkmıyorsanız bile evin içerisinde belli zaman aralıkları belirleyip odaları dolaşarak bile yürüyüş yapabilirsiniz.

 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Bu besinler lifli ve posalı yapıları itibari ile kilo aldırmaz ve sağlıklı besinlerdir.

 • Beynimiz yemek yediğimiz andan itibaren tok olduğumuzu anlayamaz. Tok olduğumuzu anlamamız için biraz süre geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden yemek yerken yavaş çiğnemeye özen gösterin. Bu sayede az yemek yiyip tokluk hissini yakalayacak duruma gelirsiniz.

 • Son olarak spora önem vermek, su içmeyi artırmak ve şekeri bırakmak basit olarak kilo vermenize yarayacak en kolay püf noktalarıdır.

Evde kilo vermek için uygulayacağınız işlemlerden önce mutlaka doktorunuza danışarak izleyeceğiniz yolun sizin vücudunuza uygun olup olmadığını danışınız.

Bir Cevap Yazın