Hastalıklar

Dikkat Etmeniz Gereken 13 Sessiz Tiroid  Belirtisi Ve Tedavisi

Dikkat Etmeniz Gereken 13 Sessiz Tiroid  Belirtisi Ve Tedavisi

Boyunda kelebek şeklinde bir bez olan tiroid, vücut metabolizması ve beyin aktivitesi için gerekli  hormonları üretir. Tiroid probleminin belirtileri genelde çok belirgin olarak hissedilmez.

Ancak, aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin sürekli devam ettiğini veya birden fazla belirtinin olduğunu fark ederseniz, Endokrinoloji doktoruna görünmenizi öneririz.

Uyku Değişiklikleri

Genel olarak iyi uyuyan birisi iseniz ve bütün gece uyuyamaz hale geldiyseniz, bu bir tiroid problemi nedeniyle olabilir. Aşırı aktif tiroid, merkezi sinir sistemini aşırı uyararak uykusuzluğa neden olabilen hormonların (T3,T4 hormonları) aşırı miktarda salgılanmasına yol açar.

Diğer taraftan, tam bir gece uykusu çektiğiniz halde hala yorgun hissediyorsanız ( veya normalden daha fazla uyumanız gerekiyorsa),vücudunuz için yeterince hormon üretemeyen az çalışan bir tiroidiniz olabilir.

Aniden Endişeli Bir İnsan Olmak

Kişilik yapınız gereği endişeli bir insan değilken, birdenbire sürekli olarak kendinizi huzursuz ve endişeli hissediyorsanız hiperaktif tiroid geliştirmiş olabilirsiniz.

Gereğinden fazla salgılanan tiroid hormonu herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın hastaların çılgınca veya endişeli hissetmelerine neden olabilir. Bunun nedeni  fazla hormon salgılanmasının beyin için normalden fazla stimulasyon oluşumuna yol açması sonucu  hastanın kendini aşırı ölçüde heyecanlı hissetmesidir.

Bağırsak Düzeninde Değişiklikler Olması

Sık sık kabız olmak, yetersiz tiroid üretiminin sonucu olabilir. Tiroid hormonları aynı zamanda sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlamada da rol oynar. Tiroidin az çalışması kabıza neden olurken, aşırı aktif bir tiroid de ters etki yaratarak daha sık tuvalete gitmenizi gerektirebilir. Burada sözü edilen durum ishal olmak değil, düzenli olarak bağırsak hareketinin devam etmesidir.

Seyrekleşen Saçlar

Özellikle kaşlarınızın incelmesi, dikkat edilmesi gereken tiroid semptomlarından birisidir.  Yetersiz veya aşırı aktif  tiroid çalışması saç çıkma döngüsünü olumsuz etkiler.

Tiroid hormonları vücutta dengesiz olduğunda saçlar  normalden daha geç uzar. Bu da saçların daha seyrelmiş görünmesine neden olur.

Aşırı Terleme

Yoğun bir performans göstermediğiniz halde  aşırı terliyorsanız bu durum, hiperaktif tiroid işareti olabilir. Tiroid vücuttaki enerji üretimin düzenler. Eğer normalden daha fazla hormon salınımı olursa metabolizma uyarılır ve hasta aşırı derecede sıcaklık hissederek, terler.

Açıklanamayan Kilo Artışı

Eğer yeme alışkanlıklarınız  ve/veya egzersiz temponuzu değiştirmediğiniz halde kıyafetlerinizde daralma hissediyorsanız yetersiz çalışan bir tiroidden bahsedilebilir. Hormon eksikliği metabolizmayı yavaşlatır ve kalori yakımını azaltır, bu nedenle kademeli fakat açıklanamayan kilo alımı yaşayabilirsiniz.

Sürekli Açlık Hissederek Atıştırıldığı Halde Fakat Kilo Alınmaması

Yıllardır içine giremediğiniz daha küçük bedenli kıyafetinizi diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz halde, aniden giyebilmeye başladıysanız,  bunun nedeni aşırı aktivite gösteren tiroid bezi olabilir.

Böyle durumlarda hastalar iştahlarının çok açıldığını, bolca yediklerini ancak kilo almak yerine kilo verdiklerini belirtiyorlar.

Beyinde Bulanma

Tiroid hormonu düzgün salgılanmadığında beyinde bulanıklık hissedilebilir.  Genel olarak hastalar kendi durumlarını, hafif bir bellek kaybına uğradıkları ‘’ dilimin ucunda ‘’ gibi his içinde olduklarını ya da genel bir zihin yorgunluğu yaşadıkları şeklinde tarif ediyorlar. Aşırı aktif bir tiroid konsantre olmayı zorlaştırabilir.

Aşırı Enerjik Olmak

Aşırı tiroid hormonu salgılanması, metabolizmayı hızlandırır. Hastalar bu tip durumlarda dinlenme zamanlarında bile çok fazla kafein almış gibi kalp çarpıntısı yaşadıklarını anlatıyorlar.

Öğleden Sonra Uyku İhtiyacı Hissetmek

Gündüz yorgunluğu veya öğleden sonra kestirme isteği az çalışan bir tiroidin belirtisi olabilir.

Mensturasyon Dönemlerinde Farklılaşma

Mensturasyon süreciniz, daha önceki periyotlarınıza oranla daha ağır, daha uzun ve birbirine daha yakın periyotlar halinde olmaya başladı ise  tiroidiniz yeterli çalışmıyor olabilir.

Ancak mensturasyon dönemleriniz arasındaki zaman daha uzuyor ve periyotlar daha hafif geçmeye başlarsa bu da aşırı aktif çalışan bir tiroid nedeni ile olabilir.

Kısırlık Veya Düşük

Doktorlar ailede kısırlık öyküsü olmadığı halde gebe kalmakta zorlanan veya hamileliğin erken dönemlerinde düşük yapan kadınların tiroid taraması yaptırmalarında fayda olduğunu söylüyorlar. Düşük tiroid hormonu seviyeleri  yumurtlamayı etkiler ve hastayı düşük yapmaya ya da kısırlık döngüsüne yaklaştırır. Eğer tiroid hastası iseniz hamileliğiniz sırasında doktorunuza danışarak hormon takviyesi yapabilirsiniz.

Çocuklarda Gelişme Geriliği

Çocuklarda tiroid problemi daha da az belirti vererek ilerliyor. Çünkü çocuklar her zaman yaşadıkları belirtileri ifade edemiyorlar. Akranlarından önemli ölçüde daha yavaş büyüyorlar ve kas ağrıları hakkında şikayette bulunuyorlarsa veya  öğretmeni çocuğunuzun ürkek olduğunu, odaklanma sıkıntısı yaşadığını ifade ediyorsa, bu durumda bir doktora görünmenizi öneriyoruz. Bütün bunlar tiroidin yetersiz çalışması nedeniyle olabilir.

Tiroid Tedavisi

Eğer tiroidiniz aşırı aktif veya normalden az çalışıyorsa her iki durumda da kolayca tedavi edilebilir.

Tiroidi Aşırı Aktifse ( Hipertiroid)

Doktorlar bu tip durumlarda, tipik olarak T3 T4 hormonlarının üretimini ve salınımını yavaşlatan, antitiroid ilacını reçete ederler. Genellikle hormon seviyeleri dengelendikten sonra hastalar doktor kontrolünde olmak üzere ilacı bırakabilirler.

Hipertroid görmezden gelinir ve tedavi edilmezse bir süre sonra cerrahi müdahale gerekebilir.

Tiroid Az Çalışıyorsa ( Hipotiroid)

Bu durum, tipik olarak levothyroxine adı verilen sentetik bir tiroid hormonunun ömür boyu kullanılmasını gerektirebilir. Oral ilaçlar vücuda gereken hormon miktarını dengelerler. Kilo alımı, yorgunluk, beyinde bulanma, kabızlık, gibi semptomlar ortadan kalkar.

Dikkat: Burada yazılanlar tavsiye amaçlı genel bilgilerdir. Teşhis ve tedavi için  mutlaka doktorunuza  danışmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın