Beslenme

Dikkat Etmeden Yediğinizde Sizi Zehirleyebilecek Gıdalar

Dikkat Etmeden Yediğinizde Sizi Zehirleyebilecek Gıdalar

Amerika’da yapılan araştırmalarda her yıl ortalama 48 milyon insanın gıda zehirlenmesi yaşadığı bildiriliyor. Bu konuda risk taşıyan yiyecekler hakkında bilgi vermek için bu makaleyi hazırladık.

Grill Tavuk

Grill Tavuk

Dışarıdan alınan grill tavuk çok lezzetli ve pratik bir yemektir. Bu gıdayı alır almaz, sıcak sıcak tüketmeye özen gösterin. Tezgah üzerinde birkaç saat bırakırsanız tavukta bulunan herhangi bir bakteri çok hızlı bir şekilde ürer. Bu durum tavuğu kendiniz kızarttığınız zaman için de geçerlidir. Mutfağınızdaki her şeyin özellikle tavuk gibi yüksek riskli gıdaların daha önceden bakteri içerdiğini farz etmek zorundasınız. Bu nedenle 1-2 saat tezgahta bırakmak çok sakıncalıdır. Olabildiğince çabuk tüketin ya da buzdolabında saklayın.

Bakteriler oda sıcaklığında beklerken hızla üreyerek her 20 dakikada 2 katına çıkarlar. Yani tavuğu 2 saatten fazla tezgahta bırakırsanız, direk çöpe atmanızı tavsiye ederiz. Güvenli sıcaklık aralığı 4 derece ile 60 derece arasıdır. Pişirme sırasında tavuk iç sıcaklığı 60 derece santigrat oluncaya kadar ısıtılmalıdır

Dışarıdan aldığınız hazır tavuğu ise sıcak tüketirken, öncelikle küçük parçalara ayırın böylece daha çabuk soğumasını sağlarsınız.

Kendiniz tavuk pişirecekseniz önceden yıkamayın. Yıkama işlemi mikropları öldürmez sadece ortama yayılmalarına neden olur. Önemli olan pişirme sıcaklığını önerilenden düşük tutmamanızdır.

Tavuk Karaciğeri

Tavuk Karaciğeri

Son yıllarda tavuk karaciğeri tüketiminde artış var. Ancak bu çok riskli bir gıdadır. Tavuk karaciğeri Campylobacter ile yüklenmiş olabilir. Pişirme sıcaklığının 75 derece santigrattan az olmamasına dikkat edin. Hafifçe sote etmek zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca hazırlayacağınız karaciğer ufalanan bir yapıda olmalıdır.

Burgerler

Burgerler

Kıyma ve kümes hayvanları riskli ürünlerdir. Bakteriler küçük miktarda ve köşelerde çok daha fazla yerleşirler.

Üstelik köfte pişirildiğinde yüzey alanı sıcak görünse de tam içinin, özellikle de tam ortasının istenen sıcaklığa gelmesi her zaman mümkün olmaz. Bunun için bilinçli bir çalışma gerekir. Burgerler söz konusu olduğunda renk, güvenilirliğin bir işareti olmaz.

Zaman zaman güvenilir bir sıcaklıkta pişirilse de, sığır eti biraz pembe görünebilir. Bazen de güvenli bir sıcaklık uygulanmadığı halde et kahverengi görünebilir.

Bu tür ürünlerde yemek termometresi kullanılması önerilir. En az uygulanacak sıcaklık 72 derece santigrat olmalıdır.

Çiğ Balık

Çiğ Balık

Eğer güzel kokuyorsa tamamdır diye düşünmeyin. Çiğ balık pişirilmeden önce saklama koşulları uygun değilse scombroid zehirlenmesine sebep olabilir. Özellikle ton balığı bu tür zehirlenme için müsaittir. Bu tür zehirlenmenin belirtileri barsak bozulması, yüzde ve vücutta kızarıklık ve terleme olabilir.

Bu tür zehirlenmelerden korunmak için bilmediğiniz ya da tanınmamış yerlerde balık yemeyin. Kendiniz balık pişirirken mümkün olduğunca son ana kadar buzdolabında muhafaza edin. Hatta alışveriş ederken en son balıkları alın ve doğruca evdeki buzdolabına yerleştirin. Çiğ balık en az 60 derecede pişirilmelidir. Kalan yemekler ise en fazla 2 gün saklanabilir. Isıtma işlemi 70-80 derece arasında yapılmalıdır.

Yeşil Sebzeler

Yeşil Sebzeler

Yeşil sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkamak gerekir. Gıda zehirlenmelerinin % 48’i iyi yıkanmamış sebzelerden kaynaklanır. Özellikle pişirilmeden salata olarak yenilen ürünler risklidir.

Bakteriler özellikle marullara yapışabilir hatta içine girebilir. Bu yüzden yıkamak sadece kirleri uzaklaştırır ve mikrop miktarını azaltır.

Satın alırken özellikle paketlenmiş ürünlerden kaçınmanızı öneriyoruz. Çünkü paketlenmiş oratamda çok daha hızlı üreme olabiliyor. Yapraklarda kahverengi ya da siyah lekeler olmadığından emin olmanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeleri yıkadıktan sonra sirkeli suya basarak bekletmek de iyi bir yoldur. Daha sonra sebzeleri iyice durulayın.

Kökler

Kökler

Toprak altında bulunan bitkilerin kökleri, bakteriler için mükemmel bir yaşama alanıdır. Kirlenme genellikle tohumda oluşur. Bakteri, kök hücresi filizlenmeye başladığında bitki içerisine girer. Bu nedenle yıkamak her zaman yeteri kadar yardımcı olmayabilir. En güvenilir yöntem tüketmeden önce pişirmek ya da kökleri yemekten vazgeçmektir.

Patates Salatası

Patates Salatası

Popüler inanışın aksine patates salatası zehirlenmelerinde asıl suçlu mayonez değildir. Doğrudan patatesin kendisi de çok fazla bakteri içerebilir. Oldukça zengin bir besleyici madde olan patatesler pişirilmiş ve yumuşak olduğu için piştikten sonra bakterilerin rahatlıkla tercih edebilecekleri ortamlar haline gelir.

Dışarıdan alıyorsanız bildiğiniz temiz bir yerden alın, soğuduktan sonra tüketin. En fazla 3 gün bekletin.

Kavun- Karpuz

Kavun- Karpuz

Bu meyveler kalın kabuklu olduğu için güvenli olduğunu düşünebilirsiniz ve rahat davranabilirsiniz. Oysaki keserken kullandığınız bıçak yeteri kadar temiz değilse yiyeceklerinize bakteri bulaşabilir.

Karpuz ve/veya kavunları kesmeden önce iyice yıkayın ve kurulayın. Kestiğiniz bıçağın çok temiz olmasına dikkat edin. Yedikten sonra kalan kısmı en fazla 3 gün içinde tüketin. Daha fazla beklemesi gerekirse kesinlikle tüketmeden çöpe atın.

Elma Suyu

Elma Suyu

Eğer tüketeceğiniz elma suyu pastörize edilmediyse ciddi anlamda risk oluşturur. Sağlıklı yetişkinler için olmasa bile çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için ciddi bir tehlikedir.

Güvende olmak için mutlaka pastörize edilmiş meyve suyunu tercih edin.

Un

Un

Un öğütülmüş tahıldır. Eğer tahılda böcekler varsa bu böcekler öğütme işleminden kurtulabilir ve mutfağınıza gelebilir. Bu yüzden zaman zaman yumurtasız hamur bile riskli olabilir.

Ürün pişirildiği için zehirlenme riski azalabilir. Fakat ellerinizde daha sonradan olabilecek bulaşmayı önlemek için unla çalıştıktan sonra ellerinizi çok iyi yıkamanızı tavsiye ederiz.

Salatalık

Salatalık

Kirlenmiş salatalık ciddi anlamda Salmonella zehirlenmesine sebep olabilir. Pişirilmeden tüketildiği için iyi yıkanmadığı zaman önemli bir risk kaynağıdır.

Önlem olarak yemeden önce çok iyi yıkayın. Kabuğunu soyuyor bile olsanız bir ürün fırçası kullanarak akan suyun altında yıkayın.

Bir Cevap Yazın