Hastalıklar Tahliller

Demir Eksikliği (Kansızlık) İçin Evde Tedavi Yolları

Demir Eksikliği İçin Evde Tedavi Yolları

Kansızlık farklı sağlık problemlerine neden olabilen, hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Anemi olarak da adlandırılan bu hastalık kırmızı kan hücrelerindeki alyuvarların sayısında azalma görülmesi ya da alyuvar hücrelerinin içinde bulunan ve kana kırmızı rengi veren hemoglobin sayısında azalmanın olması sonunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Alyuvarlarda veya hemoglobinde azalma olmasının sebebi ise, demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Demir Eksikliği Neden Olur?

 • İçeriğinde demir olan besinlerin yeterli miktarda tüketilmemesi,
 • Sindirim sorunu yaşıyor olması (hazımsızlık gibi sorunlar),
 • Bağırsaklarında demirin kolay emilememesi,
 • İç kanama gibi nedenlerle demir eksikliği yaşanmaktadır.

Bu ve benzeri nedenler vücutta yeteri kadar demir olmadığını gösterir. Bu nedenle arada demir ölçümü yaptırılmalıdır.

Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

 • Cilt kuruluğu ve özellikle dudak kenarlarında çatlakların oluşması,
 • Yorgunluk ve halsizlik hali,
 • Sürekli olarak uyuma isteği,
 • Kulak çınlamaları,

Bu ve benzeri rahatsızlıklar yaşayan kişiler doktora giderek kan testi yaptırmalı ve demir eksikliği tanısı konulması durumunda tedaviye başlaması gerekmektedir.

Kansızlık Tedavisi

Öncelikle ağızdan demir eksikliğini giderici tedavi uygulanır. Şayet demir eksikliği ileri safhada ise o zaman kan iğneleri ile tedavi yürütülür. Tedavi süresi minimum 2 ay kadar sürmektedir. Kansızlık tedavisi küçük çocuklarda ağıza damla şeklinde ilerleyen yaşlara hap, şurup ya da iğne ile demir takviyesi verilir.

Not: Kansızlık yani demir eksikliği tedavisi gören hastalar, (süt ve süt ürünleri demirin vücut tarafından emilmesini azaltacağından) bu ürünleri demir takviyesi almadan 2 saat önce ya da 2 saat sonra tüketmelidir.

Demir Eksikliği İçin Evde Tedavi Yolları

Kansızlığa İyi Gelen Kürler

İlaç tedavisi en doğru olan tedavidir ancak kansızlığa iyi gelen kürleri de hafife almamak gerekir. Denenmiş ve fayda sağlamış olan kürleri doktorunuza danışarak uygulamanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Ispanak- Kereviz Kürü

Hem ıspanak hem de kereviz kansızlığa iyi gelen sebzelerdir.

Malzemeler

 • 200- gram ıspanak (sapları da dahil)
 • 200- gram kereviz (soyulmuş ve yeşil yaprak ile sapları da dahil)
 • 1 litre su

Hazırlanışı

1 litre suyu ocakta kaynatın.

Soyup, yıkayıp ince doğradığınız kerevizler ile kereviz sapı ve yapraklarını da ilave ederek kaynayan suya atın, kapağı kapalı olacak şekilde yaklaşık 10 dakika kaynatın.

10 dakika sonra iri doğranan ıspanakları da yıkayıp süzdürdükten sonra sapları ile birlikte kerevizlerin yanına ilave edin. 5 Dakika kadar kaynatarak ocaktan indirin.

Soğumaya bıraktığınız karışımı soğuyunca süzerek, temiz ve kapaklı kavanozlara alın.

Hazırladığınız bu kürü sabah aç karnına, aç karnına içmek sizi rahatsız ediyorsa kahvaltıdan 1 saat kadar sonra ve gece yatmadan önce birer su bardağı olacak şekilde için ve bu kürü 2 gün içinde bitirin. İki gün sonra tekrar aynı kürü hazırlayarak 2’şer gün tüketip kürünüzü sürekli olarak tekrarlayın.

Bu kür sabah ve akşam günde 2 su bardağı içerek 15 gün sürdürülüp 10 ünlük aradan sonra tekrar 15 günlük aynı kürü uygulayarak gerçekleştirilir. 10 gün ara da dahil edilerek hesaplandığında 40 gün sonunda demir eksikliğinin büyük ölçüde ortadan kalktığı gözlemlenir.

Yapımı ve uygulaması kolay olan bu kür kansızlığa çok iyi gelse de kür uygulanan süre içinde dikkat edilmesi gereken konular vardır.

 • Kür uygulandığı sürede çikolata, tatlı, şekerli içecekler ve çay kahve gibi gıdaları tüketmemeye özen göstermelidir.
 • Kür uygulanan dönemde bol miktarda C vitamini almaya özen gösterilmelidir.
 • Diyabet hastaları doktoruna danışmalı uygun görülürse kürü uygulamalıdır.

Eğer demir eksikliği (kansızlık) probleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir Cevap Yazın