Beslenme

Çikolatanın Sağlığa Yararları

Çikolatanın Sağlığa Yararları

Birkaç sene öncesinde bilimsel olarak çikolata tüketiminin kısa bir süre olsa da insan vücudunu dinlendirdiği, sakinleştirdiği ve insan vücuduna farklı bir haz duygu yaratması ile mutluluk verdiği de bilimsel araştırma sonuçlarındandır. Lezzet dolu bir tat olması nedeni ile kimileri tarafından her gün, bağımlılık seviyesine gelmişçesine tüketilirken, kimileri tarafından ara, sıra tüketilmektedir. İçinde bulundurduğu yağ seviyesi ile insan vücuduna fazla kalori takviyesi gerçekleştiren çikolatanın, şu zamana kadar insan vücuduna yararlı olacağı düşünülmemiş bile olabilir.

Şimdiye kadar zararlı olduğu söylense de, tüketim oranında çok fazla bir değişikliğin olmadığı çikolatanın insan vücuduna yararı da olmaktadır. Örneğin; çok fazla tüketilmemesi şartı ile kalp hastaları için bitter çikolatanın yararlı olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Bunun devamında, içinde bulundurduğu antioksidanlar sebebi ile kanser hastalarına hep tedavi sürecinde, hem de yukarıda söylediğimiz gibi moral derecesinde gösterdiği etki ile doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Yine günümüzde çok görülen bir hastalık olan hipertansiyonda da çikolatayı çikolata yapan ham madde kakaonun bilimsel araştırmalar ışığında tansiyonu ciddi bir seviye de düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Araştırmalar esnasında belki en çok dikkat çeken ise bitter çikolatanın dişleri de güçlendirmesi sonucudur. Daha çok dişlere zararlı ve yoğun olarak dişleri çürüttüğü ile bilinen çikolatanın araştırmalar sonucunda dişleri güçlendirdiği de ortaya çıkmıştır. İçinde yağdan başka bulunan proteinler ve mineraller ile insan vücuduna enerji takviyesinde de bulunan çikolatayı abartmadan ve düzenli olarak tüketmek vücudunuza yarar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın