Faydalı Bitkiler

Aynı Sefa Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Aynı Sefa Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Latince adı Calendula officinalis, bilinen adları ise sırasıyla Aynı Safa, Gece sefası, altuncuk, şamdan çiçeği, portakal nergisi, kandil çiçeği olan aynı sefa çiçeği bir çok deri hastalığı için tedavi özelliği bulunan şifalı bitkilerdendir. Genellikle kadife çiçeğiyle karıştırılan aynısefa, bahçelerde süs bitkisi olarak tercih edilmekte ve ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişmektedir. Kış sonu açmaya başlayan bu bitki sonbahar sonuna kadar dayanmaktadır.

Sarı, portakal rengi, beyaz ve mor çiçekleri olabilen aynısafa bitkisi 30-40cm arasında boya sahip olabilmektedir. Halk arasında sabah saat 7’den sonra aynı sefa bitkisinin çiçekleri hala açmadıysa o gün yağmur yağacağına inanılmaktadır. İbrahim Saraçoğlu ve bir çok uzman tarafından aynı safa bitkisi üzerinde yapılan araştırmala göre, portakal nergisi(aynı safa) doğal eczane olarak isimlendirilmektedir. Uzmanlara danışmadan kullanılmaması gereken aynısefa bitkisi nasıl kullanılır detaylarıyla yazımızda.

Aynı Sefa Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Güçlü antienflamatuvar özelliği sayesinde ülserler, kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısı veya pişikler gibi her türlü iltihaplanmaların ve ağrı-şişliklerin çözümde güçlü bir destekleyici olarak kullanılmaktadır. İçerisinde aynı sefa özü bulunan kulak damlaları bazı durumlarda çocuklardaki kulak enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Ağrı kesici özelliği sayesinde ağrıyan bölgeye uygulanan aynısafa bitkisi içeren merhem veya ürünler ağrılan hafiflemesini, bölgedeki gerginlik ve sertliklerin giderilmesini sağlar.

Son yıllarda nemlendirici özelliğinden dolayı cilt bakımında cildinizin nemlendirilmesi için kullanılmaktadır.

Aynı sefa çiçeği, mide ve bağırsak hastalıklarında, mide krampı ve mide ülserinde, kalın bağırsak iltihaplarında, ödem ve idrar yolu rahatsızlıklarına karşı da kullanılır. 12 parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılabilir.

Kan temizleyici özelliği sayesinde Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C ve mikrobik sarılıkta destekleyici olarak kullanılır.

Kadınlarda adet ağrılarını gidermede ve adet düzenleyici  olarak kullanılabileceği gibi, safra sökücü etkisi de görülebilir.

Uyuz, mantar, siğil, sedef hastalığı, kaşıntılı ayak mantarı, vajinal mantar ve süre gelen egzamaların tedavisinde etkili bir bitkidir.

Güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde diş eti rahatsızlıkları, çürük, diş  ve diş eti iltihapları, plak ve benzeri ağız diş sağlığı problemlerini gidermede kullanılır.

Spazm gidericidir. Sinir gerginliği ve kalp rahatlatıcı olarak kullanılabilir. Lenf sistemini temizleyici özelliği vardır.

Terletici özelliği vardır. İdrara çıkamama problemlerinde rahatlatıcı olarak kullanılabilir.

Aynısefa çiçeği, anti inflamatuar özelliği nedeniyle, kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavilerinin etkilerine karşı ve kanserle savaşa yardımcı olarakta kullanılabilir.

Aynı Sefa (Aynısafa) Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aynı sefa çiçeği, etki amacına bağlı olarak aşağıdaki şekillerde kullanılabilir.

  • Çay olarak içilebilir
  • Aynısefa (Aynısafa) Merhemi olarak
  • Yağı çıkarılarak kullanılabilir
  • Oturma banyolarında
  • Yıkanmalarda
  • Kurutularak

Aynı Safa Bitkisi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Papatyagillerden olan aynı sefa çiçeği kullanımından önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Hamilelerin kullanımı önerilmeyen aynısafa bitkisi ek olarak alerjisi olan kullanıcılarda kaşıntı gibi etkileri başladığı zamanlarda kullanımının durdurulması gerekmektedir.

Yatıştırıcı özelliği nedeniyle tansiyon ve diyabet hastalarının kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Hamile, emziren veya hamile kalmak için uğraşan kadınların aynı sefa bitkisini menstruasyon etkilerinin yüksek olması nedeniyle kullanmaması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın