Hastalıklar

Alzheimer Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Nedir ?

Alzheimer, zihinsel işlevlerin olumsuz etkilendiği bir beyin hastalığıdır. Alzheimer, konuşma, yön bulma, hafıza gibi problemlere neden olur ve hastaların günlük yaşantıları olumsuz etkilenir. Davranış bozuklukları bile görülebilmektedir. Alzheimer’e halk arasında bunama adı verilir.

Alzheimer Nedenleri Nelerdir ?

Alzheimer’in nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ama yapılan araştırmalar sonunda ailesinde Alzheimer olanların bu hastalığa yakalanma riskleri yüksektir. Alzheimer hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Alzheimer Risk Grupları ?

Alzheimer sıklıkla 65 yaş üzerinde görülür. 85 yaş üzerinde görülmesi çok nadirdir. Yaşlılarda ortaya çıkan hastalıklar arasında 4. sırada yer almaktadır. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla daha fazladır. Şuan günümüzde yaş ortalamasının yükselmesi ile Alzheimer’in  de görülme olasılığı yükselmiştir.

Alzheimer’in En Sık Görülen Nedenleri

  • Damarın sertleşmesi
  • Beynin çok fazla veya az kullanılması
  • Cinsel yol ile bulaşan hastalıklarla meydana gelmez.
  • Enfeksiyonlar sonucu oluşmazlar
  • Yaşlılık yüzünden meydana gelmez
  • Kimyasal etmenler dolayı da kesinlikle oluşmaz.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer bütün hastaları aynı şekilde etkilemez, kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Belirtilerden bazıları daha önce meydana gelir, bazıları hiç görülmez.

Alzheimer Tedavisi Mümkün Müdür?

Alzheimer’in tedavisi son yıllarda çok gelişmiştir. Kullanılan ilaçlar ile hastalık tam olarak bitmese de belirtilerinden bazılarında kaybolma olmuştur. Davranış bozuklukları ve hayal görme gibi belirtiler de ilaçlar sayesinde kontrol altına alınmıştır. Tedaviye erken başlandığı zaman ilerleme hızı yavaşlar ve tedavide de olumlu sonuçlar alınır.

Bir Cevap Yazın