Faydalı Bitkiler

Altınbaşak Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Altınbaşak Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Altınbaşak otu anavatanı Kanada olan daha sonra Avrupa ve diğer kıtalara da yayılarak yetişen otsu bir bitkidir. Altın başak otunun tüylü ve sarı renkli çiçekleri vardır. Yol kenarlarında, ormanlarda, yaşam ortamından uzak alanlarda kendiliğinden çıkar. Ülkemizde de yaklaşık her bölgemizde bu bitkiye rastlamak mümkündür. Tohumları humuslu toprağa ekilerek saksılarda süs bitkisi olarak da değerlendirilir.

Altınbaşak otunun çayı yapılarak belli bir süre ve miktarda kullanılması, rahatsızlıkları iyileştirecektir. Ancak bilmediğiniz başka bir rahatsızlığınız olabilir ya da farklı bir ilaç kullanıyorsanız kullanmanız sakıncalı olabilir, bu nedenle doktorunuza danışmadan altınbaşak çayını tüketmemelisiniz.

Altınbaşak Otunun Faydaları

Sağlık için faydalı bir ot olan altınbaşak otu, halk arasında mayasıl otu, Yahudi otu olarak da bilinir.

  • Romatizma, eklem ağrıları, varis, siyatik, eklem iltihapları gibi rahatsızlıklara çok iyi gelen Altın başak otu, günde 1 bardak çayını içerek ağrıları hafifletmeye yarayan değerli bir ottur.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır. Özellikle idrar yolu iltihaplarında, sistik ve enfeksiyonlarda oldukça etkilidir. Hazırlanması kolay olan altınbaşak çayını her gün bir bardak tüketmek faydalıdır.
  • Regl sancılarını ve kasık ağrılarını dindirir. Bu dönemlerini sürekli ağrılı geçiren kişiler için son derece etkili bir çaydır.
  • Kronik böbrek rahatsızlığı olan kişilere önerilen doğal bir tedavi şeklidir. Böbrek yetmezliğine iyi gelir. Protein kaçağını engeller böylece protein kaybı büyük ölçüde durdurulmuş olur.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, gaz sorununu giderir, bağırsak enfeksiyonlarına destek olur.
  • Tansiyon hastalarında, tansiyon düzenleme özelliği vardır. Özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerde baş ağrısı, titreme gibi etkiler Altınbaşak çayı ile ortadan kalkmaktadır.
  • Psikolojik gerginliği en aza indirir. Altınbaşak otunun aynı zamanda rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği de vardır. Stresi azaltır, yatıştırıcı özelliği ile uyku verir.
  • Kalp çarpıntısını önler, kalp ritim bozukluğunu dengeler. Kalp sıkışması, kalp ağrı ve sancısının en aza indirir.
  • Egzama ve Sedef hastaları için Altın başak otu önerilen bir bitkidir. Kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi durumlarda Altınbaşak otundan fayda bulmak mümkündür. Altınbaş otunun çayı kadar lapası da etkili olmaktadır.
  • Göğüs hırıltısı, nezle ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklarda Altın başak otunun çayı şifa sağlamaktadır. Ayrıca antiseptik özelliği ile hastalıktan kaynaklı mikrop ve virüsleri vücuttan uzaklaştırır.

Altın Başak Otunun Kullanımı

Altınbaşak otu tıpta- ilaç sektöründe sık kullanılan bitkiler arasındadır. Aktarlardan bu otu hem toz halinde hem de çay olarak temin edebilirsiniz. Tozu ile lapa hazırlayarak haricen kullanabilirsiniz. Toz olarak alacağınız Altın başak otunu baharatlığınızda bir kavanoza koyarak bazı et ve çorba yemeklerinde de tüketebilirsiniz.

Çayı; 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı Altınbaşak tozu ekleyerek 8-10 dakika demlendirerek tüketebilirsiniz.

Lapası; 1 çay kaşığı kurutularak ufalanmış altınbaşak tozunu birkaç damla su ile ezip lapa yaparak haricen sürebilirsiniz.

Sitemizde yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı olmayan bu bilgileri doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bir Cevap Yazın