Hastalıklar

Alerji Nedir? Alerji Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Alerji Nedir? Alerji Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Zararlı olmayan maddeler karşısında vücudun tepki göstermesine alerji denir. Dünyada ve ülkemizde alerjik tepkimelere karşı mücadele eden insan sayısı çoğalmaktadır. Çevresel faktörlerin alerjinin oluşmasında önemli rol oynadığı saptanmıştır.

Bahar ayları bu dönemdeki tozlar polenler alerjik hastaların rahatsızlık duyduğu en yoğun olarak alerjiyi yaşadıkları dönemlerdir. Alerjik hastalıklar gıdadan doğaya tozdan suya yiyeceklerden giyeceklere mikrobik olarak gelişebilen alerjilere kadar geniş bir yelpazeyi içermektedir.

Bağışıklık sistemimiz antijenleri zararsız konuma getirmek için antikorlar üretir. Tepkisel bir durum olan alerjini çok çeşitlidir. Vücudun değişik noktalarında ortaya çıkabilir. Tepkilerde her kişiye göre farklılaşabilir. Alerjinin kalıtımsal bir hastalık olduğu bilinmektedir. Ancak genetik olarak görülebilme olasılığı bir veya iki ebeveynin alerjik olma durumuna göre değişebilir.

Alerjilerden solunuma bağlı olanı iklim yer denize olan mesafe açısından farklılık gösterir. Tüm yaşama ortamlarında alerji için risk olarak görülen en önemli faktör ev tozlarıdır. Ev tozlarının içinde alerjiye sebep olan ev tozu böceği en etkili olanıdır.

Polenler ince taneciklerden oluşur. Bitkinin erkek tohumudur. Alerjik protein üretirler. Hava şartları içerisinde rüzgar yolu ile dağılırlar. Yabani otlar çayırlar ve ağaçlardan dağılan polenler polen alerjisine yol açar.

Gıdalarda günlük yaşamımızda sıkça ve severek yediğimiz bir çok gıda da alerjik tepkilere yol açabilir. Bu gıdaların içerisinde süt yumurta çikolata turşu domates gibi gıdalar bulunmaktadır.
Küf mantarları da alerjik tepkilere neden olur. Evlerimizde nemli ortamlarda çürüyen bitkilerde bazı bakliyatlarda bulunurlar. Evcil hayvan tüyleri de alerjik tepkimelere yol açabilir. Alerji fiziksel olarak ta yaşanabilir. Bu alerjiye örnek olarak güneş sıcak ve soğuğu gösterebiliriz. Alerjik tepkimeler saman nezlesi astım nefes darlığı vücutta ödem kızarıklık şişme ve ağrı olarak belirtiler verebilir.

Alerji tanısında en yaygın olarak kullanılan test deri testidir. Şüphe duyulan alerjik madde olarak deriye batırılır. Kan testi de kandaki ıgE antikorunu ölçerek araştırma yapar. Yama testi ise şüphe duyulan maddenin az bir miktarda metal disklere sürülerek bandın deriye yapıştırılması ile yapılır.

Alerjiye neden olan diğer maddelerde evimizde sıkça kullandığımız kimyasallar içeren temizlik malzemeleridir. Genellikle vücutta kızarıklık kaşıntı ve solunum sıkıntısı ile görülür. Alerjide en rahatsız edici durum sonu gelmeyen kaşıntılardır.

Alerji tedavisi alerjiye neden olan maddenin veya maddelerin belirlenmesinden sonra ilk iş olarak tepkilere yol açan bu maddelerin yaşamamızdan çıkarılmasını gerektirir. Bu durum en çok gıda alerjilerin de kişiyi olumsuz etkilemektedir. Alerji uzun ve sabırlı bir tedavi süreci gerektirir. İlaç ve aşılama yöntemleri ile sonuç almak mümkündür.

Bir Cevap Yazın