Hastalıklar

Akciğer Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Olumsuz olarak gelişen ve çağımızın engellenemeyen hastalıklardan birini oluşturan kanser, birçok farklı organda görülebilmektedir. Bu kanser türlerinden biri olarak akciğer kanseri, insanların hayatını olumsuz etkileyen, tedavisi çok zor gerçekleştirilen, uzun yıllar boyunca acılı ve ağrılı bir süreç yaşanmasına neden olan ve ölümlerle sonuçlanabilen bir kanser türüdür. Bu noktada akciğer kanseri ilk belirtileri ile birlikte hastalığın nedenleri, tanı konulması, yaşanan evreler ve ilerleyen süreçler ile tedavi yöntemleri konusunda birçok farklı bilgi elde edilmekte ve dünya genelinde birçok farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Yazımızda geçen detayları okumadan önce, kanser hastalığı her belirtiyi verebilir. Kesin tanı ve teşhis işlemlerini uzman bir hekimin kontrolünde yapılması gereklidir. Sizde olan bir belirtinin kesinlikle kanser olduğunuzu gösterir bir yanı bulunmamaktadır. Şüpheniz varsa doktorunuza mutlaka danışınız. Eğer takıntılı bir yapıya sahipseniz, en ufak hastalık belirtisini bile kanser olarak anlamlandırıyorsanız bu yazıyı okumanızı önermiyoruz.

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Nedir?

Günümüzde Türk toplumunda birçok insanın yakalandığı akciğer kanseri, net olarak şu şekilde tanımlanmaktadır; dünya genelinde en çok ölüme neden olan kanser türü olarak sessiz bir şekilde ilerleyen ve yapısal olarak da normal dokulardan yabancı şekilde kontrol dışı ortaya çıkarak büyüyen bir tümöre bağlı olan hastalıktır. Bu tanım akciğer kanseri nedir sorusunun cevabını oluştururken, aynı zamanda da akciğer kanseri ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen insanlar için ilk aşamayı oluşturmaktadır. Çünkü akciğer kanseri hakkında bilinmesi gereken birçok ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin temel olarak tanımı öğrenildikten sonra önemli olarak öğrenilmesi gereken konulardan birisi de akciğer kanseri nedenleri olmaktadır. Bu hastalığın nedenleri arasında çok geniş çerçevede gösterilebilecek birçok farklı durum bulunur. Temel olarak bir tek sebebe bağlanamayan bu hastalık, kanserojen faktörler nedeniyle oluşurken, DNA’nın hasar görmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu noktada yaklaşık %90 oranla sigara kullanımı ve tütün kanserojen olarak görülürken, E ve A vitamini eksikliği, radon gazı, asbest, genetik durumlar, akciğer hastalıkları ve kimyasal içerikli işler yapılan riskli meslekler nedenler arasında görülebilir.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Birçok farklı etken akciğer kanserine neden olabilmekte ve belirli faktörlerden dolayı risk oluşturan bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada akciğer kanseri kimlerde görülür sorusuna cevap olarak genellikle sigara tüketimine genç yaşta başlamış ve sürdüren kişiler ile birlikte sigara içim şekli de etkili olabilmektedir. Yine diğer belirtilen sebepler kanser riskini ortaya çıkarırken, yapılan araştırmalarda kanserojen olarak adlandırılan faktörler kanserin oluşmasını tetiklemektedir. Bu noktada DNA hasar görmüş olduğu için kanserin ortaya çıkmasına neden olan tütün, asbest, arsenik, gama, röntgen, güneş, egzoz gazları kanserojenlere örnek gösterilebilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamada akciğer kanseri belirtileri genellikle çok öksürük, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, kan tükürmek, yutkunmada zorlanma, halsizlik, iştah kaybı, sık sık bronşit ve akciğer hastalıkları ve nefes darlığı gibi şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler ilerleyen evrelerde farklı noktalara ulaşırken, akciğer kanseri ağrı yapar mı konusunda da bu belirtilerin gösterdiği sonuçlara dayanarak ağrı oluşabileceği konusunda bilgi verilebilir.

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır?

Ortaya çıkan belirtiler sonrasında akciğer kanseri tanısı koyulabilmesi için uzman hekimler tarafından belirli incelemeler yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda hekimler teşhis için bazı faktörleri incelerler. Bu faktörler; sigara kullanma alışkanlığı, yaşanan hastalıklar, çevre ve mesleki maruziyetler, aile fertlerindeki genetik durumlardır. Tanı koyulması için fiziki muayene yapılır, akciğer grafisi alınır, laboratuvar testleri yapılır, tomografi, MR gibi uygulamalar sağlanarak balgam sitolojisi alınabilir. Kanserin varlığını tam olarak doğrulamak için doktorlar bronkoskopi, iğne aspirasyonu, torasentez, torakotomi ve mediastinoskopi talep edebilirler.

Akciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Akciğer kanseri, her hastada aynı şekilde görülen bir hastalık olmayıp akciğer kanseri türleri birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu noktada kanserin türlerinin belirlenebilmesi için yapılan muayenelerde ilk belirtilerin ortaya çıkmasından sonra mikroskop altında hücrelerin izlenmesi ile türleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu noktada mikroskop altında izlenen hücreler; küçük hücreli akciğer kanseri veya küçük hücreli dışı yani küçük hücreli olmayan akciğer kanseri şeklinde iki farklı grupta bulunur. Akciğer kanserinde görülen rahatsızlığın yüzde 80 gibi bir oranı küçük hücreli dışı yani küçük hücreli olmayan türde yer almaktadır.

Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

http://www.youandlungcancer.com/en-lc/infographics/m1501-i02-what-is-staging-for-lung-cancer-infographics

Akciğer kanseri başlangıcından itibaren ilerleyen süreçte belirli evrelere ulaşır ve her evre farklı bir durum ortaya çıkarır. Bu noktada akciğer kanseri evreleri incelendiğinde ilk olarak kanser testi yapıldıktan sonra hangi evrede bulunduğu tespit edilir. Ana kapsamda akciğer kanseri 4 farklı evrede görülür. İlk evrede hastalık sadece ciğerin bir bölümünde bulunur. İkinci evrede hastalık, lenf bezlerine ve göğüs duvarına atlar ve üçüncü evrede her iki akciğer arasında lenf bezlerine yayılır. Dördüncü evrede ise kanser beyin, karaciğer ve böbrek üstü gibi birçok organa yayılmaya başlar.

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer kanseri belirli bir dönemde ortaya çıktıktan sonra tanısı koyulabilir ve daha sonrasında belirli evrelerde olumsuz bir gelişim göstererek yaşam kalitesini değiştirir. Bu nedenle akciğer kanseri yaşam süresi her hastada değişik bir rakam ile belirlenebilir. Bu çerçevede kanserli hastaların yaşam süresinin uzatılabilmesi için kullanılan tedavi yöntemleri ve uygulanan aşı gibi tedaviler belirli miktarlarda etkili olmaktadır. Yine de akciğer kanseri olan ne kadar yaşar konusunda hastanın mücadele gücüne, hastalığın hangi evrede bulunduğuna ve uygulanan tedavinin geçerliliğine bağlı olarak bir sonuç ortaya çıkabilir.

Akciğer Kanseri Ölüm Oranı

Akciğer Kanseri Ölüm Oranı

Genel olarak kanser türlerinin çoğunluğu ölümcül hastalıklar olarak bilindiğinden dolayı akciğer kanseri ölümcül müdür konusunda da birçok kişi bilgi sahibi olmak istemektedir. Dünya genelinde yapılan incelemeler sonucunda akciğer kanseri ölüm oranı rakamlarının belirlenmesi için birçok farklı ülkeden tıbbi verilerin alınması ve istatistiki sonuçların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci kanser türü ve kadınlarda ise ikinci kanser türü olarak akciğer kanseri görülmektedir. Dünyada her yıl ortalama 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan bu hastalık, ölüm oranı yüksek bir hastalık olarak görülmektedir.

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Dünya genelinde yüksek ölüm oranlarına sahip olan akciğer kanseri, çok yoğun olarak ülkemizde de görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte her yıl binlerce kişinin ölümüne sebebiyet vermektedir. Özellikle sigara kullanmak gibi kanserojen etkiler ve diğer risk faktörleri bilindiğinden dolayı, akciğer kanserini önlemek amacıyla insanların belirli noktalara dikkat etmesi ve kansere yakalanma risklerini azaltması gerekmektedir. Kanserin önlenebilmesi için insanların uzmanlar tarafından verilen önerilere dikkat etmesi, beslenme ve yaşam düzenlerini kaliteli hale getirmesi ve fazla kilodan, yanlış gıdalardan, hareketsizlikten, sigaradan uzak durulması ve belirtilen durumlarda erken tanı için doktora başvurması önemlidir.

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer kanseri hastalığında ilk muayeneler yapıldıktan sonra hastalığın evresi belirlenir ve akciğer kanseri tedavisi yöntemleri için sonraki aşamaya geçilir. Kanserin tedavisinin sağlanabilmesi için dünya genelinde yaygın olarak kullanılmakta olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Hastanın genel durumu, bulunduğu evre ve kanser tipine göre tedavi uygulamaları ameliyat veya kemoterapi gibi yöntemler ile sağlanabilmektedir. Son yıllarda küçük hücreli olmayan kanser tedavilerinde akıllı ilaçlar ve akıllı molekül tedavisi uygulanması, radyoterapi uygulamaları ve Küba gibi ülkelerde geliştirilen akciğer kanseri aşısı tedavileri yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın